Amerykańscy katolicy: Biden nie powinien ubiegać się o drugą kadencję

Sondaż zrealizowany przez EWTN/RealClear Opinion Research wśród katolików wskazuje, że większość nie chce, aby obecny prezydent ubiegał się o drugą kadencję. Jednocześnie inne kwestie, takie jak stosunek do aborcji czy wiara w realną obecność w Eucharystii dzielą amerykańskich katolików

Większość katolików uważa, że Joe Biden, który jest drugim katolickim prezydentem w historii USA, nie powinien ubiegać się o drugą kadencję w 2024 roku. Sondaż przeprowadzony w dniach 12-19 września pokazuje wskazuje m.in. na słabnące poparcie dla prezydenta wśród latynoskich wyborców katolickich, którzy tradycyjnie stanowią silne źródło poparcia dla Partii Demokratycznej.

Wśród ważnych kwestii zawartych w ankiecie, katoliccy wyborcy wymieniają inflację i gospodarkę jako najważniejsze problemy, z którymi boryka się kraj, a większość z nich mówi, że są bardzo zaniepokojeni stanem edukacji, szczególnie po blokadach spowodowanych pandemią COVID-19.

Wyniki sondażu dają obraz tego, jak katoliccy wyborcy oceniają działania Bidena po dwóch latach urzędowania.

Na pytanie, jak ich zdaniem Biden radzi sobie na stanowisku prezydenta, prawie 52% katolickich wyborców wyraziło dezaprobatę (5%) lub zdecydowaną dezaprobatę (47%); około 46% aprobuje (32%) lub zdecydowanie aprobuje (14%). Warto zauważyć, że liczba zdecydowanej dezaprobaty była znacznie wyższa niż liczba zdecydowanej aprobaty. Tylko 2% wyborców nie miało zdania.

Większość katolików (58%) uważa, że Biden nie powinien ubiegać się o drugą kadencję w 2024 roku, podczas gdy tylko 22% popiera jego ewentualną reelekcję; 19% katolików nie jest pewna. Większość katolików (67%-27%, 10% nie jest pewna) nie chce również, aby były prezydent Donald Trump ponownie ubiegał się o urząd prezydenta w 2024 roku.

Sondaż po raz kolejny potwierdza różnicę w preferencjach politycznych katolików, którzy regularnie (przynajmniej raz w tygodniu) uczęszczają na mszę św., a tymi, którzy chodzą jedynie kilka razy w roku lub rzadziej. 75 procent tej pierwszej grupy deklaruje głosowanie na kandydata Republikanów, 54 procent drugich preferuje zaś kandydata Demokratów.

Podobnie wyglądają oceny pracy obecnego prezydenta. 75 procent katolików regularnie uczęszczających na Eucharystię nie pochwala sposobu sprawowania urzędu przez prezydenta, natomiast aprobuje go 53 proc. katolików, którzy uczęszczają na mszę kilka razy w roku lub rzadziej.

Sondaż, przeprowadzony przez Trafalgar Group, obejmował 1,581 katolickich wyborców, a margines błędu wynosił 2,5%.

 

Katolicy podzieleni w sprawie aborcji

W kwestii aborcji, sondaż przeprowadzony już po ogłoszeniu decyzji Sądu Najwyższego z 24 czerwca, która obaliła wyrok z 1973 r. w sprawie Roe v. Wade oraz Planned Parenthood v. Casey, wykazał silne podziały wśród katolików.

Wprawdzie zdecydowana większość (87%) uważa za słuszne ograniczenia aborcji, jednak już na pytanie, czy zgadzasz się z decyzją o obaleniu wyroku w sprawie Roe v. Wade, 48 proc. respondentów odpowiedziało, że aborcja powinna być prawem chronionym przez państwo, 46% natomiast uznało, że każdy stan powinien określić swoją własną politykę aborcyjną. 13% katolików uważa, że aborcja powinna być dostępna dla kobiety na życzenie w każdym momencie ciąży, a jedynie 8% uznaje , że aborcja nie powinna być dozwolona w żadnych okolicznościach.

Tu również widać różnicę pomiędzy katolikami regularnie uczęszczającymi na mszę św., a praktykującymi sporadycznie. Ci pierwsi popierają obalenie Roe/Wade w 75%, natomiast 50% należących do drugiej grupy uważa, że aborcja powinna być prawem chronionym przez państwo.

Stosunek do aborcji nie jest jednak kwestią kluczową dla tego, jak katoliccy wyborcy oceniają polityków. Tylko 10% katolików uznaje, że aborcja jest najważniejszą kwestią dla narodu, natomiast 34% uważa, że jest nią inflacja, a kolejne prawie 20% - gospodarka i bezrobocie.

Tym, co wielu katolików uważa za istotny problem, jest także edukacja – szczególnie w następstwie pandemii COVID-19 i blokad, które dotknęły szkoły w całym kraju. Trzy czwarte katolików powiedziało, że są zaniepokojeni „deficytem COVID” u dzieci w wieku szkolnym.

 

Wiara w realną obecność Chrystusa w Eucharystii i praktyki religijne

Zaskakujące są niektóre odpowiedzi na pytania dotyczące wiary. Jeśli chodzi o sprawy ostateczne, około 84% katolików wierzy w niebo. Większość katolickich wyborców (77%) wierzy również w aniołów stróżów.

Dziwić może fakt, że jedynie 50% katolików wierzy, że po przeistoczeniu chleb i wino stają się Ciałem i Krwią Chrystusa. Dla 40% są one jedynie symbolami Ciała i Krwi Chrystusa; prawie 10% nie umie jasno odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli chodzi o sakrament pokuty, 50% katolików nie korzysta z niego w ogóle.

Większość katolików nie uczestniczy regularnie w Eucharystii. Obecnie tylko 1% katolików uczestniczy w niej codziennie, 7% - częściej niż raz w tygodniu, 24% raz w tygodniu, 10% raz lub dwa razy w miesiącu, 26% kilka razy w roku, 5% raz w roku, a 26% rzadziej niż raz w roku lub nigdy.

 

źródło: EWTN, CNA

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama