Jemen: Caritas i PAH niosą pomoc medyczną i proszą o wsparcie

Od blisko ośmiu lat toczy się wojna w Jemenie, która pochłonęła już ponad 230 tys. ofiar. Byłoby ich o ponad połowę mniej, gdyby nie ubóstwo i brak usług medycznych. Caritas Polska oraz Polska Akcja Humanitarna od 2019 r. roztoczyły opiekę nad pięcioma ośrodkami zdrowia, szczególnie troszcząc się o kobiety, i apelują o wsparcie ich inicjatywy.

Statystyki są alarmujące. Blisko 80 proc. społeczeństwa w Jemenie potrzebuje pomocy humanitarnej. Szacuje się, że ponad 6 mln ludzi pozostaje na granicy głodu. Wśród zagrożonych są dzieci – poważnie niedożywionych jest ok. 2,3 mln maluchów poniżej 5 roku życia. Niestety wiele z nich to sieroty. Obliczono ponadto, że co godzina jedna jemeńska kobieta umiera podczas porodu.

Miejscowa służba zdrowia pozostaje w zapaści od wielu lat. Z ponad 3,5 tys. przychodni lekarskich działa jedynie połowa i to nie w pełni swoich możliwości. Podobna sytuacja panuje wśród szpitali. Z drugiej strony ludzie często rezygnują z leczenia, bo nie stać ich na dojazdy. „Sytuacja zdrowotna w Jemenie wymaga wielkiej troski i kampanii zwiększających świadomość” – podkreśla dr Ghadah Abu Bakr Bazarah, lekarka pracująca w poradni objętej wparciem Caritas.

Dr Ghadah Abu Bakr Bazarah: Caritas naprawdę nam bardzo pomaga

„Widzimy, że istnieje wiele problemów, takich jak krótkie odstępy między porodami. Niektóre kobiety mają więcej niż pięcioro dzieci. Potrzebują więc one kampanii uświadamiających i dłuższych odstępów między porodami, aby zachować swoje zdrowie reprodukcyjne. W naszym ośrodku oferujemy m.in. prowadzenie ciąży, które daje kobietom poczucie bezpieczeństwa. Gdy pomożemy matce w bezpiecznym porodzie, a noworodek jest zdrowy, to przynosi poczucie, że udało się osiągnąć coś znaczącego. Zanim wsparła nas Caritas Polska, badaliśmy najwyżej 10 do 12 pacjentów dziennie, a teraz potrafimy przyjąć nawet 30 osób. Organizacja wsparła nasz zakład opieki zdrowotnej profesjonalnym sprzętem i merytorycznymi usługami. Otrzymaliśmy odczynniki laboratoryjne, leki, ultrasonograf, a także wsparcie żywnościowe dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących. Caritas zorganizowała także grupę położnych, aby pomóc kobietom bezpiecznie rodzić w ich domach.“

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama