Od arcybiskupa do pustelnika. Bł. Bogumił oddał się całkowicie Bogu

Bogumił kochał Boga ponad wszystko. Bł. Wincenty Kadłubek napisał o nim w Kronice: „Mąż pełen cnót i wiedzy... Wyróżniający się dobrymi obyczajami, pełen szlachetności umysłu”. Bł. Bogumił został wybrany arcybiskupem gnieźnieńskim. Jednak finalnie, po dwunastu latach rządzenia metropolią, wybrał życie pustelnicze.

Bł. Bogumił, zwany również Piotrem, pochodził z bardzo dobrego rodu Leszczyców. Jednak dokumenty niewiele mówią na temat jego rodziców. Tak samo nie są bliżej znane późniejsze okoliczności wstąpienia Bogumiła do zakonu cystersów. Nie wiemy też, które z imion, czy Piotr, czy może Bogumił, to imię zakonne.

To, co o nim na pewno wiemy, to, jak podaje brewiarz.pl, w „1186 Bogumił został powołany na urząd biskupa w Poznaniu. Do dziś w skarbcu katedry przechowywana jest jego stuła. Jednak już w roku następnym, 1187, po śmierci arcybiskupa gnieźnieńskiego Zdzisława, Bogumił został powołany do Gniezna na jego następcę. Tak szybka kariera wskazuje, że musiał wyróżniać się niezwykłymi zaletami ducha”.

Bogumił kochał Boga ponad wszystko. Jako biskup był bardzo oddany temu, co zostało mu powierzone przez Pana. Bł. Wincenty Kadłubek napisał o nim w Kronice: „Mąż pełen cnót i wiedzy... Wyróżniający się dobrymi obyczajami, pełen szlachetności umysłu”. Był chlubą cystersów. Pełen mądrości, dzielności i uczynności arcybiskup gnieźnieński, chętnie dzielił się z innymi. Zasłynął z hojnej fundacji na cele misyjne.

Jak podaje brewiarz.pl, „swoje przywiązanie do zakonu cystersów okazał Bogumił zaraz na początku swoich rządów, kiedy przeznaczył dochody z kilkunastu wsi, należących do metropolii, na zorganizowanie nowego opactwa cystersów w Sulejowie, które ufundował wtedy książę Kazimierz Sprawiedliwy. Opactwu cysterskiemu w Łeknie ofiarował dochody z trzech innych wsi”. Natomiast w rodzinnym majątku, w Dobrowie, bł. Bogumił ufundował kościół parafialny Świętej Trójcy.

Arcybiskup gnieźnieński był jednak nieustannie spragniony ciszy i spokoju. Stąd finalnie, po dwunastu latach rządzenia metropolią, wybrał życie pustelnicze. Na wyspie rzeki Warty, w Dobrowie, założył sobie pustelnię. Właśnie tam spędził ostatnie lata swojego życia na ziemi. Wszelkie rodzinne dobra oddał na misje wśród pogańskich Prusów. Niestety, kolejną niewiadomą jest data jego przejścia do wieczności. Prawdopodobnie odszedł do Pana ok. 1204 roku. 

Papież Paweł VI ogłosił bł. Bogumiła wraz z bł. Jolentą patronem archidiecezji gnieźnieńskiej. Jest on również patronem archidiecezji gdańskiej, poznańskiej, wrocławskiej i diecezji włocławskiej. Jego orędownictwa wzywają osoby odbywające rekolekcje i dni skupienia.

źródło za: brewiarz.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama