„Bóg, w którym każda osoba żyje dla drugiej, a nie dla siebie, wzywa nas do życia z innymi i dla innych” – powiedział papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański w uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Franciszek zwrócił uwagę, że liturgia słowa ukazuje nam Jezusa przedstawiającego dwie pozostałe Osoby Boskie: Ojca i Ducha Świętego. Ojciec nie zatrzymuje niczego dla siebie i daje się całkowicie Synowi, natomiast Duch Święty mówi, ale nie od siebie samego: głosi Jezusa i objawia Ojca.
Papież podkreślił, że świętowanie Trójcy Świętej jest nie tyle ćwiczeniem teologicznym, co rewolucją w naszym sposobie życia. W tym kontekście postawił pytania: czy nasze życie ukazuje Boga, w którego wierzymy? Czy uznajemy, że aby prawdziwie żyć potrzebujemy innych, dawać im siebie i służyć im?
„Boga w Trójcy Jedynego należy ukazywać właśnie w ten sposób, przedkładając czyny nad słowa. Boga, który jest stwórcą życia, w mniejszym stopniu przekazuje się książkami, a w większym poprzez świadectwo życia – zaznaczył papież. – Ten, który, jak pisze św. Jan ewangelista, «jest miłością» (1 J 4, 16), objawia się przez miłość. Pomyślmy o ludziach dobrych, wielkodusznych, cichych, których spotkaliśmy: wspominając ich sposób myślenia i działania, możemy zobaczyć małe odzwierciedlenie Boga-Miłości. A co to znaczy miłować? Nie tylko chcieć dobrze i czynić dobrze, ale przede wszystkim zasadniczo przyjąć innych, uczynić miejsce dla innych, dać innym przestrzeń“.
Papież zwrócił uwagę, że w imionach Osób Boskich, które wymieniamy czyniąc znak krzyża, jest obecność drugiego. Ojciec nie byłyby sobą bez Syna. O nim nie można myśleć jako o samym w sobie, lecz zawsze jako o Synu Ojca. Duch Święty jest z kolei Duchem Ojca i Syna.
„Trójca Święta uczy nas, że jedna osoba nigdy nie może istnieć bez drugiej. Nie jesteśmy wyspami, jesteśmy w świecie, aby żyć na obraz Boży: otwarci, potrzebujący innych i wezwani, by pomagać innym. Postawmy więc sobie ostatnie pytanie: czy w codziennym życiu jestem także odbiciem Trójcy Świętej? – pytał Papież. – Czy znak krzyża, który czynię każdego dnia pozostaje gestem, czy też inspiruje mój sposób mówienia, spotykania się, reagowania, osądzania oraz przebaczania? Niech Matka Boża, córka Ojca, matka Syna i oblubienica Ducha Świętego, pomoże nam przyjąć i świadczyć w życiu o tajemnicy Boga-Miłości“.