Pod posadzką katedry Notre Dame odkryto grobowce oraz ołowiany sarkofag

Kilka grobowców oraz ołowiany sarkofag pochodzący prawdopodobnie z XIV wieku odkryto podczas trwających w świątyni prac renowacyjnych.

W paryskiej katedrze cały czas trwają prace renowacyjne po tragicznym pożarze z 2019 roku. Odkryte w ich trakcie miejsca pochówku znajdują się w miejscu, gdzie transept przecina nawę główną. Jak zaznacza francuskie ministerstwo kultury, znaleziska mają „nadzwyczajną wagę naukową”.

Wśród grobowców znajdował się całkowicie zachowany sarkofag z ołowiu. Naukowcy zajrzeli już do jego wnętrza za pomocą kamery endoskopowej. Jak mówił główny archeolog Christophe Besnier, w środku udało się dostrzec kawałki materiału, włosy i charakterystyczną poduszkę z liści. Może to oznaczać pochówek dostojnika kościelnego. „Fakt, że te elementy roślinne nadal znajdują się w środku, oznacza, że ciało jest w bardzo dobrym stanie zachowania” – dodał archeolog.

Dominique Garcia z Narodowego Instytutu Badań Archeologicznych zaznaczył, że odkrycie pomoże lepiej zrozumieć średniowieczne zwyczaje pogrzebowe.

Oprócz nagrobków tuż pod obecną kondygnacją katedry znaleziono elementy malowanych rzeźb, zidentyfikowane jako części oryginalnego XIII-wiecznego lektorium – elementu architektonicznego oddzielającego prezbiterium od nawy. Odkryto także pochodzący z XIX wieku podziemny system grzewczy, składający się z ceglanych rur.

Niezależnie od skali znaleziska pracujący przy nim badacze muszą się spieszyć. Dostali czas jedynie do 25 marca. Później prace przy odbudowie świątyni muszą ponownie ruszyć, by otwarcie katedry było możliwe zgodnie z planem, czyli w 2024 roku.

Źródła: The Guardian, National Geographic

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama