reklama

Poprawa jakości powietrza może zmniejszać ryzyko demencji

Redukcja zanieczyszczenia powietrza w miejscu zamieszkania może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji u starszych kobiet – wynika z amerykańskiego badania, które publikuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Dotychczasowe badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza przyspiesza spadek zdolności poznawczych u starszych osób i jest czynnikiem ryzyka rozwoju demencji.

Naukowcy z Keck School of Medicine, University of California w Los Angeles analizowali związek między redukcją zanieczyszczenia powietrza w miejscu zamieszkania a ryzykiem rozwoju demencji na podstawie danych zebranych w projekcie badawczym pt. Women’s Health Initiative Memory Study – Epidemiology of Cognitive Health Outcomes (WHIMS-ECHO). Analizą objęto 2239 kobiet w wieku 74-92 lata. Panie, które nie miały demencji na początku badania były poddawane testom sprawdzającym zdolności poznawcze od roku 2008 do roku 2012. W tym czasie zidentyfikowano 398 przypadków demencji.

Okazało się, że u kobiet mieszkających w miejscach, gdzie zanieczyszczenie powietrza cząstkami stałymi o średnicy do 2,5 mikrometra (PM 2,5) oraz dwutlenkiem azotu (NO2) najbardziej spadło, ryzyko demencji zmniejszyło się odpowiednio o 14 proc. oraz 26 proc.

Związek ten utrzymywał się niezależnie od takich czynników, jak: wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie, społeczno-ekonomiczne warunki życia, czynniki ryzyka chorób układu krążenia oraz posiadane wariantu genu kodującego apolipoproteinę E (wariant ApoE e4), który ma związek ze skłonnością do miażdżycy i choroby Alzheimera.

Poprawa czystości powietrza miała też związek z ogólnie lepszą sprawnością umysłową i lepszą pamięcią, co zdaniem badaczy sugeruje, że korzystnie wpływa to na wiele obszarów mózgu.

“Nasze badanie jest istotne, ponieważ jako jedno z pierwszych wskazuje, że zredukowanie zanieczyszczenia powietrza w pewnym okresie czasu może być korzystne dla zdrowia mózgu starszych kobiet i zmniejszać prawdopodobieństwo rozwoju demencji” – skomentowała główna autorka badania dr Xinhui Wang.

Jak dodała, ważne jest to, że korzyści z poprawy jakości powietrza odnoszą wszystkie starsze kobiety, nawet te bardziej zagrożone demencją.

źródło: https://www.pnas.org/content/119/2/e2107833119 

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao