Poważne oskarżenia wobec o. Marko Ivana Rupnika SJ

Ojciec Marko Ivan Rupnik, SJ, znany jezuicki kapłan i artysta, oskarżany jest o nadużycia, których miał się dopuścić na początku lat 90. wobec co najmniej dziewięciu konsekrowanych kobiet ze słoweńskiej Wspólnoty Loyola

 

Współzałożycielami wspólnoty był sam o. Rupnik oraz siostra Ivanka Hosta.

Według oficjalnego oświadczenia Towarzystwa Jezusowego wydanego 2 grudnia tego roku, Dykasteria Nauki Wiary otrzymała skargę na słoweńskiego księdza i poprosiła o wszczęcie wstępnego dochodzenia. Dochodzenie przeprowadził dominikański zakonnik, który wysłuchał zeznań kilku osób. Podczas dochodzenia wstępnego podjęto wobec Rupnika środki zapobiegawcze, takie jak zakaz „sprawowania sakramentu spowiedzi, kierownictwa duchowego i udzielania Ćwiczeń Duchowych”.

Prowincjał jezuitów w Słowenii wyjaśnił, że wyniki tego dochodzenia zostały dostarczone do dykasterii Stolicy Apostolskiej, ale Watykan odmówił w październiku przeprowadzenia procesu kanonicznego ze względu na przedawnienie. Według oficjalnego oświadczenia środki zapobiegawcze nałożone podczas poprzedniego dochodzenia pozostają nadal w mocy, jako „środki administracyjne”.

Do sytuacji odniósł się na Twitterze o. Gianfranco Matarazzo, S.J., były przełożony Prowincji Eurośródziemnomorskiej Towarzystwa Jezusowego. Zażądał od swojej wspólnoty zakonnej pełnej przejrzystości, pisząc: „Sprawa Rupnika to tsunami (...) niesprawiedliwości, braku przejrzystości, wątpliwego zarządzania, dysfunkcyjnej działalności, osobistej pracy, wspólnoty apostolskiej oddanej liderowi i nierównego traktowania”. Matarazzo jest obecnie delegatem ds. duszpasterstwa społecznego i zapobiegania nadużyciom dla diecezji Sycylii.

Według Matarazzo oszczędne w słowach oświadczenie wydane przez jezuitów 2 grudnia „uruchamia ponownie to tsunami”, uznając, że przyniesie ono szkodę i samym jezuitom i Kościołowi. Kontynuując twitterowy wątek Matarazzo wskazuje, co, według niego, powinni obecnie zrobić jezuici:

1. Przyjąć pełną odpowiedzialność i konsekwencje.

2. Zaoferować szczegółową rekonstrukcję wszystkiego, co się stało.

3. Zwołać konferencję prasową i udzielić przejrzystej odpowiedzi na wszystkie pytania

4. Otworzyć archiwa.

5. Ks. Hans Zollner S.J., który jest uznawany za autorytatywny głos w sprawie nadużyć i zawsze stawia wysokie wymagania biskupom w przypadku podobnych kwestii, powinien zająć stanowisko także w sprawie swego zakonu.

Kim jest o. Marko Rupnik?

o. Marko Ivan Rupnik SJ jest kapłanem Towarzystwa Jezusowego, a także założycielem Pracowni Sztuki Duchowej Aletti, odpowiedzialnej za powstanie licznych dzieł sztuki religijnej na całym świecie.

W młodości Rupnik studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Rzymie oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie uzyskał doktorat z pracą na temat teologicznego znaczenia sztuki współczesnej w świetle teologii rosyjskiej. W 1996 roku św. Jan Paweł II powierzył mu renowację mozaiki w kaplicy Redemptoris Mater w Pałacu Apostolskim w Watykanie.

W lutym 2011 roku Centrum Aletti, kierowane przez Rupnika, odnowiło główną kaplicę w budynku Konferencji Episkopatu Hiszpanii w Madrycie. Również w Madrycie słoweński ksiądz udekorował główną zakrystię, kapitularz i kaplicę Najświętszego Sakramentu w katedrze Santa María la Real de Almudena. Podczas prezentacji tego dzieła chwalono Rupnika, wspominając, że „jego mottem jest ewangelizacja poprzez piękno”.

Pracownia Rupnika jest również odpowiedzialna za ścianę ołtarza głównego Sanktuarium Trójcy Świętej w Fátimie w Portugalii, znajdującego się naprzeciwko miejsca objawień Matki Boskiej.

We Włoszech Rupnik zaprojektował rampę i kryptę dolnego kościoła św. Pio z Pietrelciny w San Giovanni Rotondo.

Inne godne uwagi dzieła Rupnika i jego pracowni na świecie to kaplica Papieskiego Rzymskiego Wyższego Seminarium Duchownego we Włoszech, Sanktuarium Groty w Manresie w Hiszpanii, gdzie artysta namalował 90 twarzy postaci biblijnych, Kościół Dziewicy Krzyża Południowego w Australii i Kaplica Świętej Rodziny Rycerzy Kolumba w Narodowym Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Waszyngtonie.

Rupnik jest autorem logo dla Jubileuszu Miłosierdzia zwołanego przez papieża Franciszka od 8 grudnia 2015 do 20 listopada 2016 roku.

Artyście zlecono także stworzenie oficjalnego wizerunku dla Dziesiątego Światowego Spotkania Rodzin, które odbyło się w Rzymie w dniach 22-26 czerwca 2022 roku. 

W marcu 2020 roku o. Rupnik wygłosił w Watykanie pierwsze kazanie wielkopostne dla papieża i Kurii Rzymskiej. Podczas kazania jezuita podkreślił, że „jesteśmy wezwani do ciągłego nawracania się” i że Bóg „objawia się w tym świecie poprzez naszą obecność”.

 

źródło: CNA, ACI Prensa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama