Sąd federalny w USA: HHS nie może zmusić katolickich szpitali do przeprowadzania aborcji lub operacji zmiany płci 

Federalny Sąd Apelacyjny zablokował żądania Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych (HHS) w sprawie przeprowadzania aborcji lub operacji zmiany płci w szpitalach katolickich. Decyzja ta podtrzymuje zasadę wolności sumienia i wyznania

„To orzeczenie jest wielkim zwycięstwem praw sumienia i współczującej opieki medycznej w Ameryce. Lekarze nie mogą wykonywać swojej pracy i przestrzegać Przysięgi Hipokratesa, jeśli rząd wymaga od nich wykonywania szkodliwych, nieodwracalnych procedur wbrew ich sumieniu i wiedzy medycznej” – powiedział Joseph Davis, radca prawny grupy Becket.

Sprawa sądowa znana jest pod nazwą Franciscan Alliance v. Becerra.

Franciscan Alliance jest to sieć szpitali, założona przez Siostry św. Franciszka od Wieczystej Adoracji. Do pozwu przyłączyło się również dziewięć stanów, w tym Chrześcijańskie Stowarzyszenie Medyczne i Stomatologiczne.

W ubiegłym tygodniu Sąd Apelacyjny Piątego Okręgu stanął po stronie sądu niższej instancji i trwale zakazał Departamentowi Zdrowia i Usług Społecznych USA wymagania od katolickiej sieci szpitali wykonywania aborcji lub operacji zmiany płci, bo wiąże się to „z naruszeniem wyznawanych przekonań religijnych”.

Jak podaje CNA w 2016 roku administracja Obamy, zinterpretowała przepis ustawy Affordable Care Act z 2010 roku, który wymagał od placówek medycznych procedur obejmujących aborcję na życzenie i operację zmiany płci. Administracja Obamy stwierdziła, że zakaz „dyskryminacji ze względu na płeć”, obejmuje odmowę wykonania aborcji lub potwierdzenia tożsamości płciowej.

Okazuję się, że ówczesny nakaz z 2016 r. nie obejmował klauzuli o sprzeciwie sumienia, zmuszając w ten sposób prawie wszystkich lekarzy i szpitale w całym kraju do zapewnienia procedur zmiany płci  na podstawie skierowania specjalisty od zdrowia psychicznego, niezależnie od ich moralnego lub zawodowego sprzeciwu.

Już w 2020 r. administracja Trumpa wydała przepis, który chronił lekarzy przed czynem popełnionym wbrew ich sumieniu. Jednak do zwycięstwa w środowisku medycznym doszło dopiero w zeszły piątek. 

Źródło: CatholicNewsAgency


 

 

 

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama