Założyciel pijarów kładł przy wychowaniu szczególny nacisk na regularną spowiedź świętą. W czasach, kiedy ten sakrament zdaje się być coraz częściej pomijany, dobrze jest przypomnieć sobie, jak bardzo jest on ważny dla każdego chrześcijanina. A przynajmniej powinien.
25 sierpnia Kościół wspomina św. Józefa Kalasantego. W zakonie pijarów ten dzień jest uroczystością. Św. Józef został ogłoszony świętym 16 lipca 1767 roku przez papież Klemensa XIII. Natomiast papież Pius XII ogłosił go patronem wszystkich chrześcijańskich szkół podstawowych.
Św. Józef Kalasanty najbardziej znany jest jako założyciel nowego zgromadzenia, czyli pijarów. Jednak dziś warto podkreślić jego szczególne zamiłowanie do sakramentu pokuty i pojednania. W czasach, kiedy ten sakrament zdaje się być coraz częściej pomijany, dobrze jest przypomnieć sobie, jak bardzo jest on ważny dla każdego chrześcijanina. A przynajmniej powinien. Sakrament, w którym sam Chrystus odpuszcza ludziom najcięższe grzechy i daje łaskę, aby mogli wieść dalej lepsze życie. Tego sakramentu potrzebuje każdy, bo wszyscy są grzesznikami. I to właśnie szczególnie mocno chciał przekazać swojemu otoczeniu św. Józef Kalasanty.
Założyciel pijarów kładł na sakrament pokuty i pojednania szczególny nacisk w swojej wychowawczej szkole. Podkreślał, jak wielkie wartości się w nim kryją. Doskonale wiedział, że to właśnie spowiedź zmusza człowieka do refleksji nad sobą, nad swoim życiem. Skłania go do żalu za grzechy i do poprawy. Bez spowiedzi człowiek wpada w marazm grzechu. Grzęźnie jak kałuży błota. Wpada krok za krokiem w dół zniewolenia, z którego wyciągnąć go może tylko Zbawiciel.
Św. Józef był wielkim przeciwnikiem kary cielesnej w szkołach. Żył w czasach, kiedy była ona powszechnie stosowana w szkolnictwie. Jednak św. Józef zniósł ją w swoich placówkach całkowicie. Stanowczo wolał pokazywać uczniom inną drogę do prawdziwego nawrócenia. Tą drogą była właśnie spowiedź.
źródło za: brewiarz.pl