Terapia podróżnicza

Artykuł proponujący podróże jako terapię u osób z demencją zamieściło pismo „Tourism Management”.

Interdyscyplinarny artykuł opracowali naukowcy z Edith Cowan University (ECU). Proponują zmienić sposób, w jaki postrzegamy turystykę – nie tylko jako doświadczenie rekreacyjne, ale również jako branżę, która może zapewnić rzeczywiste korzyści zdrowotne – podobnie jak arteterapia czy muzykoterapia.

„Eksperci medyczni mogą zalecić metody leczenia demencji takie jak muzykoterapia, ćwiczenia, stymulacja poznawcza, terapia reminiscencyjna, stymulacja sensoryczna i adaptacja do posiłków i środowiska pacjenta – powiedział główny badacz, dr Jun Wen. – Wszystko to często można znaleźć na wakacjach”.

Dr Wen kierował zespołem ekspertów w dziedzinie turystyki, zdrowia publicznego i marketingu badając w oparciu o przegląd literatury, w jaki sposób turystyka może przynieść korzyści osobom cierpiącym na demencję.

Na przykład przebywanie w nowym środowisku i pozyskiwanie nowych doświadczeń może zapewnić stymulację poznawczą i sensoryczną. „Ćwiczenia fizyczne są powiązane z dobrym samopoczuciem psychicznym, a podróżowanie często wiąże się ze zwiększoną aktywnością fizyczną, taką jak więcej chodzenia – powiedział dr Wen. – Pory posiłków w wakacje są często inne: zazwyczaj są to spotkania z wieloma osobami, a posiłki w stylu rodzinnym mają pozytywny wpływ na zachowania żywieniowe pacjentów z demencją”.

„Są też tak podstawowe czynniki jak świeże powietrze i słońce, które zwiększają poziom witaminy D i serotoniny. Wszystko, co składa się na holistyczne doświadczenie turystyczne – zaznaczył dr Wen. – Stwierdzono, że turystyka poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne. Tak więc po COVID nadszedł dobry czas, aby określić miejsce turystyki w zdrowiu publicznym – i to nie tylko dla zdrowych turystów, ale także dla grup szczególnie wrażliwych”.

Dr Wen ma nadzieję, że nowa linia wspólnych badań może wyjaśnić, w jaki sposób turystyka może poprawić życie ludzi z różnymi schorzeniami. „Potrzeba będzie więcej badań empirycznych i dowodów, aby sprawdzić, czy turystyka może stać się jedną z interwencji medycznych w przypadku różnych chorób, takich jak demencja lub depresja” – powiedział. (PAP)

autor: Paweł Wernicki

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao