Watykan wzywa do wolnej od ideologii debaty na temat ochrony życia

Po orzeczeniu Sądu Najwyższego USA w sprawie zakazu aborcji, Watykan wzywa do wolnej od ideologii debaty na temat ochrony życia. „Fakt, że wielki kraj o długiej tradycji demokratycznej zmienił swoje stanowisko w tej sprawie, stanowi wyzwanie dla całego świata” – stwierdziła w piątek wieczorem Papieska Akademia Życia.

„Nie jest słuszne, aby kwestia ta została odłożona na bok bez odpowiedniego ogólnego rozpatrzenia. Ochrona i obrona życia ludzkiego nie jest kwestią, która może pozostać ograniczona do wykonywania praw indywidualnych, lecz jest sprawą o szerokim znaczeniu społecznym” – zaznaczono w oświadczeniu.

„Ważne jest, aby ponownie podjąć nieideologiczną debatę na temat miejsca, jakie ochrona życia zajmuje w społeczeństwie obywatelskim, aby zadać sobie pytanie, jaki rodzaj współistnienia i społeczeństwa chcemy budować. Konkretnie chodzi o to, aby „dokonywać wyborów politycznych, które promują warunki życia pro-life bez popadania w aprioryczne ideologiczne pozycje”, a więc „zapewnić odpowiednią edukację seksualną, zagwarantować dostępną dla wszystkich opiekę zdrowotną oraz przygotować środki legislacyjne chroniące rodzinę i macierzyństwo, przezwyciężając istniejące nierówności”.

Jednocześnie „potrzebna jest solidna pomoc matkom, parom i nienarodzonemu dziecku, angażująca całą społeczność, sprzyjająca możliwościom matek w trudnej sytuacji kontynuowania ciąży i powierzenia dziecka tym, którzy mogą zagwarantować jego rozwój” – czytamy w oświadczeniu.

„W sytuacji zachodniego społeczeństwa, które traci pasję do życia, akt ten jest wyraźnym zaproszeniem do wspólnej refleksji nad poważną i pilną kwestią ludzkiej wielodzietności i warunkami, które ją umożliwiają; wybierając życie, bierzemy na siebie odpowiedzialność za przyszłość ludzkości” – podsumował przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, abp Vincenzo Paglia.

W piątek Sąd Najwyższy USA uchylił przełomowe orzeczenie „Roe vs. Wade”, które w 1973 r. wywodziło prawo do aborcji z Konstytucji USA. Uchylenie przepisów pozwala stanom ograniczać lub zakazywać aborcji.

tom (KAI) / Watykan

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao