Kryptonimy działań London Bridge i Spring Tide zostały wdrożone w Wielkiej Brytanii po śmierci królowej Elżbiety II. Pierwszy dotyczy wydarzeń bezpośrednio po śmierci, natomiast drugi wstępowania księcia Karola na tron. Plan rozpisano na 10 dni.
Operacja „London Bridge" rozpoczęła się w momencie, gdy informacja o śmierci królowej została przekazana premier Wielkiej Brytanii przez prywatnego sekretarza Elżbiety II, który poinformował o tym również Sekretarza Gabinetu i Tajnej Rady.
15 rządów poza Wielką Brytanią, gdzie królowa również była głową państwa, oraz do pozostałych 38 krajów Wspólnoty Narodów informację wysłało Globalne Centrum Reagowania Ministerstwa Spraw Zagranicznych (FCDO).
Ministrów, o śmierci Królowej Elżbiety, powiadomiono pocztą elektroniczną. Po otrzymaniu e-maila flagi w Whitehall zostały opuszczone do połowy masztu, w ciągu 10 minut od momentu ogłoszenia.
Informację o śmierci królowej rozesłało Stowarzyszenie Prasowe. W tym czasie przez dziedziniec Pałacu Buckingham przeszedł lokaj i przypiął „Oficjalne Zawiadomienie” o śmierci królowej (wydane przez Dom Królewski) do pałacowej bramy.
Wielka Brytania jak i cały świat pogrążyły się w żałobie. Premier Liz Truss wygłosiła oświadczenie, później natomiast szefowa brytyjskiego rządu odbędzie audiencję z nowym królem - Karolem III, który wygłosi orędzie do narodu.
Dzień śmierci królowej ogłoszony jest jako D-Day. Każdy kolejny dzień, aż do dnia pogrzebu, będzie miał nazwę D-Day+1, D-Day+2 itd.
D-Day+1
Rada Akcesyjna zebrała się o godzinie 10.00 rano, aby ogłosić króla Karola nowym suwerenem. Oświadczenie wielkiej wagi zostanie odczytane w Pałacu św. Jakuba i Royal Exchange. Podczas spotkania Parlamentu zostanie uzgodniona kwestia przesłania kondolencji i złożenia hołdu w Izbie Gmin przez deputowanych. Wszystkie prace parlamentarne zostaną zawieszone na 10 dni. Spotkanie nowego króla z premierem i gabinetem zaplanowane jest na 15:30.
D-Day+2
Ciało królowej zostanie przewiezione do Londynu pociągiem królewskim operacja UNICORN.
D-Day+3
Król Karol III otrzyma pismo kondolencyjne z Westminster Hall, gdzie następnie wyruszy w żałobną podróż po Wielkiej Brytanii, zaczynając od Szkocji. Otrzyma pismo kondolencyjne w parlamencie szkockim i weźmie udział w nabożeństwie w katedrze St.Giles w Edynburgu.
D-Day+4
Na czwarty dzień zaplanowano przybycie Króla Karola do Irlandii Północnej, gdzie otrzyma kolejne pismo kondolencyjne w zamku Hillsborough i weźmie udział w nabożeństwie w katedrze św. Anny w Belfaście. W tym dniu odbędzie się również próba operacji LION: procesja z trumną królowej z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego.
D-Day+5
Operacja LION będzie kontynuowana piątego dnia. Trumna Królowej zostanie przeniesiona z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego ceremonialną trasą przez Londyn. W Westminster Hall odbędzie się nabożeństwo żałobne.
D-Day+6
Środa to dzień operacji FEATHER. Ciało królowej spędzi kolejne trzy dni w Pałacu Westminsterskim. Trumna będzie spoczywała na katafalku otwarta dla publiczności przez 23 godziny na dobę. Odbędzie się również próba oficjalnego konduktu pogrzebowego.
D-Day+7
Siódmego dnia, w czwartek, Król Karol III pojedzie do Walii, aby otrzymać pismo kondolencyjne od parlamentu walijskiego i wziąć udział w nabożeństwie w katedrze Liandaff w Cardiff.
D-Day+8 i 9
Ostatni dzień składania wyrazów szacunku zmarłej królowej. Księgi kondolencyjne zostaną otwarte online.
D-Day+10
Niedziela będzie Dniem Żałoby Narodowej. Pogrzeb Królowej Elżbiety II odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. Cały kraj w południe zapadnie w dwuminutową ciszę. Odbędą się również dwie procesje w Londynie i Windsor, gdzie Królowa zostanie pochowana na zamku w Kaplicy Pamięci Króla Jerzego VI (obok jej ojca).
Portret królowej będzie wisiał z czarną wstążką we wszystkich ratuszach przez miesiąc, zanim zostanie przeniesiony w „odpowiednie miejsce” i zamieniony portretem nowego króla. Kwiaty złożone wokół pałaców królewskich i publicznych ratuszów zostaną usunięte po pogrzebie państwowym.
Źródło: polskieradio24, pch24