reklama

Wolność religijna jest łamana w prawie jednej trzeciej krajów świata!

Na stronie ACN International opublikowano nowy raport (za 2021 rok) na temat wolności religijnej na świecie. Główne wnioski, które z niego płyną są przerażające.

„W świecie, w którym różne formy nowoczesnej tyranii próbują stłumić wolność religijną lub próbują zredukować ją do subkultury bez prawa do głosu na placu publicznym lub wykorzystać religię jako pretekst do nienawiści i brutalności, konieczne jest, aby wyznawcy różnych religii wspólnie wzywali do pokoju, tolerancji oraz poszanowania godności i praw innych” - mówił papież Franciszek.

Na stronie ACN International opublikowano nowy raport (za 2021 rok) na temat wolności religijnej na świecie. Główne wnioski, które z niego płyną są przerażające. W badanym okresie nastąpił bardzo duży wzrost prześladowań i ucisku na tle religijnym. Jest to niepokojące zjawisko.

Wolność religijna jest łamana w prawie jednej trzeciej krajów świata (31,6%), w których mieszka dwie trzecie ludności świata. Aż 62 kraje, z łącznej liczby 196, mierzą się z dużymi naruszeniami wolności religijnej. Jak czytamy na stronie ACN International, liczba ludzi żyjących w tych krajach jest bliska 5,2 miliarda. Najgorszymi sprawcami są niektóre z najludniejszych narodów świata (Chiny, Indie, Pakistan, Bangladesz i Nigeria). 

Klasyfikacje pomocy Kościołowi w Potrzebie są następujące:

a) Kategoria czerwona, oznaczająca istnienie prześladowań, obejmuje 26 krajów, w których mieszka 3,9 miliarda ludzi, czyli nieco ponad połowa (51%) światowej populacji. Klasyfikacja ta obejmuje 12 krajów afrykańskich i dwa kraje, w których trwają dochodzenia w sprawie możliwego ludobójstwa, a mianowicie Chiny i Myanmar (Birma).

b) Kategoria pomarańczowa, oznaczająca istnienie dyskryminacji, obejmuje 36 krajów, w których mieszka 1,24 miliarda ludzi. Nieznaczną poprawę odnotowano w dziewięciu krajach, podczas gdy sytuacja w 20 krajach się pogarsza.

c) Klasyfikacja „pod obserwacją” obejmuje kraje, w których zaobserwowano nowo pojawiające się niepokojące czynniki, które mogą spowodować fundamentalne załamanie wolności wyznania. Kraje te są identyfikowane za pomocą symbolu lupy.

d) We wszystkich klasyfikacjach przestępstwa z nienawiści występują w formie ataków z uprzedzeniami na osoby i mienie religijne.

e) Pozostałe kraje nie są sklasyfikowane, ale niekoniecznie oznacza to, że wszystko jest w nich idealne w sprawach dotyczących podstawowego prawa do wolności wyznania.

Co jeszcze można wyczytać z raportu? ACN wymienia m.in: dalszą radykalizację transnarodowych sieci dżihadystycznych, rozsianych po równiku, które aspirują do miana transkontynentalnych „kalifatów”. Tak zwane Państwo Islamskie i Al-Kaida, z ideologicznym i materialnym patronatem z Bliskiego Wschodu, łączą się z lokalnymi bojówkami zbrojnymi i dalej radykalizują, aby ustanowić „prowincje kalifatu” wzdłuż równika; półksiężyc przemocy dżihadystów rozciąga się coraz bardziej. Wymienia się też „cyberkalifat”, rozwijający się na całym świecie. Jest on obecnie uznanym narzędziem rekrutacji online i radykalizacji postaw na Zachodzie. Islamscy terroryści wykorzystują zaawansowane technologie cyfrowe do rekrutacji, radykalizacji i atakowania. Jednostki antyterrorystyczne, chociaż nie były w stanie zneutralizować internetowych komunikatów terrorystycznych, były jednak w stanie udaremnić ataki w kilku krajach zachodnich.

Mniejszości religijne obwiniane są często za pandemię. Istniejące uprzedzenia społeczne wobec mniejszości religijnych w krajach takich jak Chiny, Niger, Turcja, Egipt i Pakistan doprowadziły do ​​zwiększonej dyskryminacji podczas pandemii COVID-19, na przykład poprzez odmowę dostępu do żywności i pomocy medycznej. Ponadto rządy autorytarne i grupy fundamentalistyczne nasiliły prześladowania religijne. Ruchy naziemne większościowego religijnego nacjonalizmu doprowadziły do ​​powstania większościowej etno-religijnej supremacji w krajach z większością hinduską i buddyjską w Azji. Ruchy te dodatkowo uciskały mniejszości religijne, sprowadzając je do statusu de facto obywateli drugiej kategorii.

Przemoc seksualna wykorzystywana jako broń przeciwko mniejszościom religijnym. W coraz większej liczbie krajów odnotowuje się przestępstwa przeciwko uprowadzonym, zgwałconym i zmuszonym do zmiany wiary dziewczętom i kobietom. Rosnąca liczba tych naruszeń, często popełnianych bezkarnie, podsyca obawy, że stanowią one część fundamentalistycznej strategii przyspieszenia znikania pewnych grup religijnych w dłuższej perspektywie.

Jednym z ważniejszych wniosków dla Zachodu jest to, że Zachód zrezygnował z narzędzi ograniczających radykalizację. Mimo, że rządy uznają, że nauczanie religii świata w szkołach ogranicza radykalizację i zwiększa zrozumienie międzyreligijne wśród młodych ludzi, coraz więcej krajów zaprzestało zajęć z religii. Ponadto pojawił się termin „uprzejme prześladowanie", który odzwierciedla powstanie nowych „praw” lub norm kulturowych, a które to, jak stwierdza papież Franciszek, skazują religie „w cichą ciemność sumienia jednostki”.

Za dobry objaw, raport uznaje dialog międzyreligijny – nowy impuls z Watykanu. Papież Franciszek podpisał deklarację „Ludzkie braterstwo dla światowego pokoju i życia razem” z wielkim imamem Ahamadem Al-Tayyibem z Al-Azar, przywódcą sunnickiego świata muzułmańskiego. Papież odprawił pierwszą w historii papieską mszę na Półwyspie Arabskim.

źródło za: acninternational.org

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao