30 września do grona kardynałów dołączy Polak, abp Grzegorz Ryś. Jak będzie przebiegał konsystorz?

W sobotę 30 września o godz. 10.00 na placu św. Piotra papież Franciszek będzie przewodniczył zwyczajnemu konsystorzowi publicznemu w celu kreacji 21 nowych kardynałów. Jest wśród nich Polak, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Nazwiska nowych kardynałów papież ogłosił 9 lipca. W gronie nowych kardynałów jest 18 duchownych poniżej 80. roku, mających prawo udziału w konklawe, i trzech powyżej 80. roku życia, którzy w związku z tym nie będą już elektorami nowego papieża. Trzech kieruje dykasteriami Kurii Rzymskiej, dwóch jest nuncjuszami apostolskimi, 10 kieruje diecezjami, 1 jest koadiutorem, 1 biskupem pomocniczym, 1 przełożonym generalnym zakonu, 3 zaś to emeryci.

Dziewiąty konsystorz za pontyfikatu Franciszka będzie miał, jak zwykle, charakter liturgiczny. Ze słowami podziękowania zwróci się do papieża, w imieniu nowych kardynałów, pierwszy na liście nominatów kard. Robert Prevost, prefekt Dykasterii ds. Biskupów. Po krótkiej liturgii Słowa Ojciec Święty wygłosi homilię. Po niej każdy z nowych purpuratów będzie podchodził kolejno do papieża, który nałoży mu na głowę biret kardynalski, na palec – pierścień i wręczy bullę z wyznaczonym kościołem tytularnym w Rzymie (jest to symboliczne włączenie kardynała do prezbiterium diecezji rzymskiej).

Po zakończeniu konsystorza, w godzinach od 11.30 do 13.30, nowi kardynałowie będą przyjmowali wizyty wiernych. Dotrzeć na nie będzie można przez Spiżową Bramę.

Metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś będzie przyjmował wizyty kurtuazyjne w Auli Błogosławieństw, znajdującej się nad wejściem do bazyliki św. Piotra. Także tam spotkają się z wiernymi: kard. Robert Francis PREVOST OSA – prefekt Dykasterii ds. Biskupów; kard. Claudio GUGEROTTI – prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich; kard. Víctor Manuel FERNÁNDEZ – prefekt Dykasterii ds. Nauki Wiary; kard. Emil Paul TSCHERRIG – nuncjusz apostolski we Włoszech i San Marino; kard. Christophe PIERRE – nuncjusz apostolski w USA; kard. Pierbattista PIZZABALLA OFM – łaciński patriarcha Jerozolimy; kard. Stephen BRISLIN – arcybiskup Kapsztadu w RPA; kard. Ángel Sixto ROSSI SJ – arcybiskup Kordoby w Argentynie; kard. Luis José RUEDA APARICIO – arcybiskup metropolita Bogoty (Kolumbia).

Natomiast w Lapidarium Muzeów Watykańskich przyjmować będą wizyty: kard. Stephen Ameyu Martin MULLA – metropolita Dżuby w Sudanie Południowym; kard. José COBO CANO – arcybiskup metropolita Madrytu; kard. Protase RUGAMBWA – arcybiskup koadiutor Tabory w Tanzanii; kard. Sebastian FRANCIS – arcybiskup Lahauru w Pakistanie; kard. Stephen CHOW SAU-YAN SJ – biskup Hongkongu; kard. François-Xavier BUSTILLO OFM Conv. – biskup Ajaccio (Francja); kard. Américo Manuel ALVES AGUIAR – biskup pomocniczy patriarchatu Lizbony; kard. Ángel FERNÁNDEZ ARTIME SDB – generał zakonu salezjanów; kard. Agostino MARCHETTO – emerytowany dyplomata papieski; kard. Diego Rafael PADRÓN SÁNCHEZ – emerytowany arcybiskup Cumany w Wenezueli.

Na liście wizyt, ogłoszonej przez Urząd Papieskich Nabożeństw Liturgicznych, nie ma kard. Luisa Pascuala DRI OFMCap. z Argentyny, co zapewne oznacza, że ten 96-letni spowiednik w sanktuarium Matki Bożej Pompejańskiej w Buenos Aires nie przyjedzie na konsystorz do Rzymu, lecz insygnia godności kardynalskiej otrzyma w późniejszym terminie w Argentynie z rąk papieskiego wysłannika.

W środę 4 października o godz. 9.00 na placu św. Piotra nowi kardynałowie będą koncelebrować z papieżem papieżem Franciszkiem i innymi kardynałami Mszę św. na otwarcie zgromadzeni Synodu Biskupów nt. synodalności.

« 1 2 »

reklama

reklama

reklama

reklama