Hiszpania: zdaniem TK ustawa legalizująca eutanazję „nie uchybia ochronie życia”

Biskupi Hiszpanii oraz działające w tym kraju organizacje katolików świeckich skrytykowały orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w Madrycie w sprawie ustaw – legalizującej eutanazję i o reformie oświaty.

Biskup diecezji Orihuela-Alicante – José Ignacio Munilla oświadczył, iż ten pierwszy dokument jest niezgodny z ustawą zasadniczą kraju, gdyż ta chroni życie. W ironicznym komentarzu w jednej z sieci społecznościowych napisał 24 marca: „Wszystkie grzyby są jadalne, ale niektóre tylko jeden raz”.

W uzasadnieniu wydanego orzeczenia sędziowie konstytucjonaliści wskazali, że ustawa jest zgodna z konstytucją, ponieważ z jednej strony zapewnia obywatelom prawo do samostanowienia, a z drugiej „nie uchybia ochronie życia”.

Przedmiotem krytyki ze strony biskupów i organizacji katolickich, a także stowarzyszeń rodziców jest również decyzja TK o zgodności z konstytucją przyjętej przez parlament w 2020 r. tzw. reformy oświatowej. Przepisy te dopuszczają m.in. edukację seksualną 6-latków i konieczność zdobycia „przez nich wiedzy na temat różnorodności seksualnej”. Zdaniem rodziców, reforma oświaty pozbawia ich wpływu na program nauczania swoich dzieci.

Jedną z wielu krytycznych uwag pod adresem nowego prawa oświatowego jest też możliwość ograniczenia przez poszczególne regiony kraju lekcji języka kastylijskiego, będącego podstawą współczesnego języka hiszpańskiego, a także cięcia w finansowaniu przez resort oświaty szkół publiczno-prywatnych. Te prowadzone są głównie przez Kościół katolicki.

mz (KAI/AP/REL/EM) / Madryt

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao