Temperatury pomiędzy 40 a 50 stopni Celsjusza są zbyt wysokie dla ludzi – poinformowano podczas jubileuszowej konferencji z okazji stulecia Society for Experimental Biology w Edynburgu (Szkocja).
Badania prowadzone przez zespół prof. Lewisa Halseya z University of Roehampton (Wielka Brytania) wykazały, że górna temperatura krytyczna (UCT) dla człowieka wynosi pomiędzy 40 a 50 stopni Celsjusza. Dalsze prace mają wyjaśnić wzrost metabolicznych „kosztów” energii w wysokich temperaturach.
Jak zauważył prof. Halsey, przeprowadzono wiele prac dotyczących zakresu temperatur odpowiednich do życia dla różnych zwierząt (takich, przy których tempo ich metabolizmu jest minimalne, a wydatek energii niski), jednak tego rodzaju informacje dotyczące ludzi są znacznie mniej dostępne niż w przypadku na przykład hodowanego drobiu.
Autorzy wykazali, że spoczynkowe tempo metabolizmu, czyli miara ilości energii zużywanej przez organizm ludzki na podtrzymanie funkcjonowania może być wyższe, gdy ludzie są narażeni na gorąco i wilgoć. Zrozumienie zakresu temperatur, w których tempo przemiany materii człowieka zaczyna rosnąć, oraz tego, jak zakres ten różni się u poszczególnych osób - może mieć wpływ na warunki pracy, sport, medycynę i podróże międzynarodowe.
Ludzie o różnych cechach mają różne temperatury optymalne. Prof. Halsey i jego zespół badają teraz z pomocą najnowocześniejszego echokardiografu, w jaki sposób zbyt wysoka temperatura - powyżej UCT - wpływa na czynność serca oraz jak różni się jej wpływ na serce u osób o różnych cechach, takich jak wiek, płeć czy sprawność fizyczna.
„W ocieplającym się świecie ta wiedza staje się coraz cenniejsza” – podkreślił profesor.
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ bar/ PAP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.