Turecki parlament dał „zielone światło”. Duży krok Szwecji ku NATO

Komisja Spraw Zagranicznych parlamentu Turcji poparła we wtorek ratyfikację protokołu o przyjęciu Szwecji do NATO. Ostateczna decyzja zostanie podjęta na posiedzeniu plenarnym Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji. Jego termin nie jest znany.

Szef komisji spraw zagranicznych tureckiego parlamentu Fuat Oktay powiedział po głosowaniu, że nie należy spodziewać się szybkiego głosowania w tej sprawie na posiedzeniu plenarnym. Reuters odnotował jednak, że wtorkowa decyzja Komisji Spraw Zagranicznych jest dużym krokiem w kierunku wstąpienia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Pod koniec listopada Sztokholm oznajmił, że otrzymał od Ankary obietnicę ratyfikowania akcesji Szwecji do NATO na przestrzeni najbliższych tygodni.

Turcja przez miesiące blokowała akcesję Szwecji, podkreślając, że Sztokholm powinien robić więcej, by rozprawić się z kurdyjskimi bojownikami w swoim kraju i innymi grupami, które Ankara uważa za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego.

Szwecja wraz z Finlandią złożyły historyczny wniosek o wejście do NATO w maju 2022 roku pod wpływem zbrodniczego ataku Rosji na Ukrainę. Finlandia została przyjęta do sojuszu w kwietniu 2023 r.

Turcja jest jednym z dwóch krajów (drugim są Węgry), które nie zatwierdziły jeszcze członkostwa Szwecji w Sojuszu Północnoatlantyckim. Oba państwa utrzymują przyjazne stosunki z Rosją, a ich przywódcy, Recep Tayyip Erdogan i Viktor Orban - z Władimirem Putinem.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama