Państwo przeciw Kościołowi. Australijski biskup wzywa wiernych do „niezłomnego wypełniania swojej misji”

W Australii wolność religijna jest coraz bardziej ograniczana, a działania legislacyjne i biurokratyczne mogą zniszczyć wręcz samą istotę wolności religijnej – stwierdził w wywiadzie dla agencji CNA arcybiskup Sydney, Anthony Fisher OP.

Hierarcha podkreślił, iż zmiany te nasiliły się w ostatnim okresie i dotyczą na przykład działań w obronie życia ludzkiego.

„W ostatnich latach nastąpiła całkowita depenalizacja aborcji, a niektóre stany wymagają od lekarzy, którzy wyrażali zastrzeżenia i uzyskali klauzulę sumienia, aby mimo to skierowali pacjentkę do dostawcy usług aborcyjnych” – powiedział.

Dodał, iż aborcja została otoczona „specjalną ochroną, a nawet milcząca modlitwa w promieniu 150 metrów od kliniki aborcyjnej jest obecnie w wielu stanach przestępstwem”.

Zalegalizowano również eutanazję i „chociaż lekarze nie muszą uczestniczyć w eutanazji i wspomaganym samobójstwie, to katolickie ośrodki opieki nad osobami starszymi w trzech stanach są zobowiązane do przyjmowania na miejscu zespołów zabójców w celu dostarczenia pacjentowi śmiertelnych leków” – podkreślił arcybiskup Sydney.

Abp Fisher zaznaczył, iż zazwyczaj działania mające na celu utrudnianie misji Kościoła są „bardziej subtelne, takie jak ataki na sumienie lub ograniczenia dotyczące tego, kto może być zatrudniony”. Jako najbardziej rażącą ingerencję w misję Kościoła w ostatnim czasie wskazał na przymusowe przejęcie prowadzonego przez katolików szpitala Calvary Hospital w stolicy kraju przez Australijskie Terytorium Stołeczne. Władze przemianowały go w 2023 roku na „North Canberra Hospital”, pomimo protestów tamtejszego biskupa i późniejszego pozwu sądowego.

„Zabranie ziemi, budynku, personelu i działalności katolickiego szpitala było tak naprawdę tylko przyspieszeniem tego samego celu, do którego zmierzają te mniejsze, subtelniejsze ciosy” – powiedział hierarcha.

Arcybiskup metropolita Sydney wyraził głębokie zaniepokojenie działaniami legislacyjnymi zmierzającymi do ograniczenia wpływu katolickich instytucji wychowawczych, zwłaszcza ich zdolności do ewangelizacji. Władze uniemożliwiają im działania zgodne z etosem katolickim. W Australii do szkół katolickich uczęszcza co piąty uczeń.

Ponadto władze dążą do odebrania instytucjom religijnym statusu organizacji charytatywnych, co może zniszczyć zdolność Kościoła do świadczenia posług edukacyjnych, zdrowotnych i opiekuńczych.

Pomimo tych wyzwań arcybiskup Sydney zachęca wiernych do niezłomnego wypełniania swojej misji, niezależnie od restrykcyjnego ustawodawstwa i polityki. Podkreśla konieczność głoszenia prawdy o małżeństwie i rodzinie poprzez świadectwo życia. Wzywa również katolików do podjęcia duchowych działań:
„Najlepszą rzeczą, jaką możemy uczynić, aby chronić wolność religijną, jest poważne podejście do bycia świętymi naszych czasów, angażując się w modlitwę, służbę i życie sakramentalne” – stwierdził w wywiadzie dla agencji CNA abp Anthony Fisher.

Źródło: KAI

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama