„Kobieta, z jej wyjątkową zdolnością do współczucia, z jej intuicyjnością i z jej wrodzoną skłonnością do «zatroszczenia się», potrafi być dla społeczeństwa «inteligencją i sercem, które kocha i jednoczy», wprowadzając miłość tam, gdzie jej nie ma, człowieczeństwo tam, gdzie człowiekowi trudno odnaleźć siebie samego” – powiedział papież do uczestników konferencji „Kobiety w Kościele: twórczynie człowieczeństwa”.
Świadectwo świętości zachęca do wzniesienia wzroku, poszerzenia horyzontu swoich marzeń i sposobu myślenia oraz do gotowości, aby podążać za wzniosłymi ideałami – stwierdził Franciszek w przemówieniu do uczestników międzynarodowej konferencji na temat: „Kobiety w Kościele: twórczynie człowieczeństwa”. Została ona zorganizowana przez Papieski Uniwersytet św. Krzyża we współpracy z innymi katolickimi ośrodkami akademickimi.
W centrum konferencji znalazło się świadectwo świętości dziesięciu kobiet: Józefiny Bakhity, Magdaleny od Jezusa, Elżbiety Ann Seton, Marii MacKillop, Laury Montoyi, Kateri Tekakwithy, Teresy z Kalkuty, Rebeki Pietry Choboq Ar-Rayès, Marii Beltrame Quattrocchi i Daphrose Mukasangi. Wszystkie one, w różnych czasach i kulturach, z własnym stylem, poprzez różne inicjatywy charytatywne, edukacyjne oraz modlitewne, dały dowód na to, jak „geniusz kobiecy” może w wyjątkowy sposób odzwierciedlać w świecie świętość Boga. Papież zauważył, że tego wkładu kobiecego geniuszu potrzebuje też współczesny Kościół i świat. Ponieważ Franciszek nadal jest chory, jego przemówienie odczytał ks. Pierluigi Giroli z Sekretariatu Stanu.
„Nasze czasy to czasy rozdarte nienawiścią, w których ludzkość, potrzebująca poczuć się kochaną, jest często oszpecona przemocą, wojną i ideologiami tłumiącymi najpiękniejsze uczucia serca – zaznaczył Franciszek. – I właśnie w tym kontekście wkład kobiecy okazuje się bardziej niezbędny niż kiedykolwiek: kobieta potrafi jednoczyć z czułością. Św. Teresa od Dzieciątka Jezus powiedziała, że chce być w Kościele miłością. I miała rację: kobieta, z jej wyjątkową zdolnością do współczucia, z jej intuicyjnością i z jej wrodzoną skłonnością do «zatroszczenia się», potrafi być dla społeczeństwa «inteligencją i sercem, które kocha i jednoczy», wprowadzając miłość tam, gdzie jej nie ma, człowieczeństwo tam, gdzie człowiekowi trudno odnaleźć siebie samego”.
W konferencji o kobietach w Kościele uczestniczy między innymi prorektor Katolickiego Uniwersytet Lubelskiego Beata Piskorska. Jak przyznała w rozmowie z Radiem Watykańskim „audiencja z Papieżem Franciszkiem była momentem bardzo wzruszającym, przejmującym, ponieważ mówił do nas osobiście, skierował słowa, które pokazały wartość kobiety i jej znaczenie zarówno w transformacji instytucjonalnej Kościoła, ale też w budowaniu człowieczeństwa w różnych tego aspektach”.