Ponad 1,4 tys. małżeństw z nieletnimi. Kolumbia wydaje zakaz

Parlament Kolumbii przyjął ustawę zakazującą ślubów nieletnich dziewcząt. Od 2020 r. do kwietnia 2023 r. odnotowano prawie ponad 1,4 tys. takich małżeństw. Organizacje pro-life chwalą nowe prawo, ale przypominają, że potrzebna jest większa ochrona dzieci.

Nowa ustawa została przyjęta przez senat Kolumbii. Brakuje jedynie podpisu prezydenta Gustavo Petro. Prawo nazwane „To dziewczynki, a nie żony” ma zmienia trzy artykuły Kodeksu cywilnego. Zezwalały one na ślub z osobą mającą przynajmniej 14 lat, jeśli wyrażą na to zgodę jej rodzice.

Teraz kodeks zezwala, by związek małżeński zawierały osoby mające nie mniej niż 18 lat. Władze zamierzają też prowadzić kampanię pokazującą skutki wydawania za mąż bardzo młodych dziewcząt.

W portalu X senator Mauricio Giraldo z Kolumbijskie Partii Konserwatywnej wyraził radość z przyjęcia tej ustawy. „Zakaz małżeństw nieletnich w naszym kraju jest wielkim krokiem w kierunku ochrony naszych dzieci” – napisał. Dodał jednak, że „trzeba kontynuować prace nad inicjatywami chroniącymi dzieciństwo i życie, także to, które jest jeszcze w łonie matki”.


Podobnie zareagowała organizacja Zjednoczeni dla Życia. Działacze pogratulowali parlamentowi zatwierdzenia projektu.

Zaapelowali jednocześnie, aby ta inicjatywa nie była wykorzystywana „do promowania kultury śmierci, wyrażającej się w prawach seksualnych skupionych na antykoncepcji lub marnowaniu zasobów na podmioty, które mają ideologiczny interes w promowaniu aborcji wśród naszych dziewcząt i młodych kobiet”.

Kolumbijskie władze podają, że między 2020 r. a kwietniem 2023 r. w Kolumbii zarejestrowano 1403 małżeństwa z nieletnimi.
Z kolei UNICEF umieścił Kolumbię na 20. miejscu na świecie pod względem liczby dziewcząt wydanych za mąż lub pozostających w związku przed ukończeniem 15. roku życia. W regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów Kolumbia była 11. Bardzo wczesne śluby zdarzają się najczęściej w zacofanych indiańskich regionach, takich jak Vichada, Amazonas, Chocó, La Guajira i Caquetá.

Źródło: aciprensa.com

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama