Kraje Unii Europejskiej zgodziły się w środę przeznaczyć 5 miliardów euro na pomoc wojskową dla Ukrainy – poinformowała belgijska prezydencja UE. Negocjacje w tej sprawie trwały od wielu miesięcy.
Przedstawiciele 27 krajów członkowskich UE zgodzili się na przegląd funduszu Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju na spotkaniu w Brukseli.
Jak przypomina Reuters, fundusz działa na zasadzie gigantycznego programu zwrotu gotówki, zapewniając członkom UE zwroty za wysyłanie amunicji do innych krajów.
Francja nalegała na politykę refundacji broni kupowanej w Europie, podczas gdy Niemcy domagały się uwzględnienia pomocy dwustronnej przy ustalaniu wielkości wkładów krajów do funduszu – twierdzą dyplomaci, na których powołuje się agencja.
Dyplomaci stwierdzili, że osiągnięto kompromis, który pozwala na pewną elastyczność w zakresie zasad kupowania w Europie i uwzględnia część wartości pomocy dwustronnej przy obliczaniu wkładów finansowych członków.
„Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell zaproponował w zeszłym roku utworzenie w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju nowego funduszu pieniężnego przeznaczonego specjalnie na pomoc dla Kijowa – Funduszu Pomocy dla Ukrainy – z budżetem do 5 miliardów euro rocznie przez następne cztery lata. Wywołało to długotrwałą debatę na temat zasad przyszłej pomocy, która ostatecznie doprowadziła do środowego porozumienia” – podał Reuters.
Z Strasburga Łukasz Osiński (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.