Niesamowity występ Aleksandry Mirosław w Paryżu! Polka zaczęła od dwukrotnego pobicia rekordu świata

Aleksandra Mirosław w drugim biegu prekwalifikacji olimpijskich we wspinaczce sportowej na czas poprawiła własny rekord świata z pierwszego biegu (6,21) uzyskując znakomity czas 6,06 s.

Aleksandra Kałucka w drugim biegu miała 6,38 poprawiając ponownie rekord życiowy z pierwszego biegu (6,47 s).

Mirosław z pierwszym czasem awansowała do kwalifikacji, a Kałucka z trzecim. 14 zawodniczek utworzy pary: pierwsza z czternastą, druga z trzynastą, trzecia z dwunastą itp.

We właściwych eliminacjach Mirosław jak przystało na liderkę pokonała (6,10) najsłabszą, 14. z preelimincji Aniyę Holder z RPA (9,36 , wygrała afrykańskie kwalifikacje igrzysk), a Kałucka, liderka PŚ z 2022, była lepsza (6,65) od Nowozelandki Sarah Tetzlaff (8,41, wygrała wcześniej kwalifikacje olimpijskie z Oceanii).

Mirosław była czwarta w Tokio, gdy medale przyznawano w kombinacji (czyli boulderingu, prowadzeniu i na czas łącznie). W Paryżu jest faworytką konkurencji.

Kwalifikację wywalczyła we wrześniu 2023 r. w Rzymie (w finale pokonała Aleksandrę Kałucką), ustanawiając rekord globu, poprawiony dwa razy w Paryżu.

22-letnia Kałucka awans na IO zapewniła sobie w czerwcu Budapeszcie wygrywając drugie zawody kwalifikacyjne, co pozwoliło jej zająć miejsce w czołowej piątce. Jest triumfatorką PŚ z 2022 r., a obecnie zajmuje trzecie miejsce w rankingu IFSC.

Awans do najlepszej ósemki wywalczyły oprócz Polek: Amerykanka Emma Hunt (6,38), Chinki Lijuan Denh (6,48) i Zhou Yafei (6,55), Hiszpanka Leslie Romero Perez oraz Indonezyjki: mistrzyni świata Desak Made Rita Dewi (6,28) i Rajiah Sallsabillach, która odpadła od ścianki w eliminacjach w biegi z Hiszpanką Perez, ale dostała się o finału z czasem z prekwalifikacji (6,58).

W Paryżu liczba uczestników konkurencji wspinaczkowych została zwiększona w porównaniu do Tokio z 40 do 68. We wspinaczce na czas wystartuje po 14 zawodniczek i zawodników, a w boulderingu i prowadzeniu po 20. Każdy kraj może mieć jednak po dwóch przedstawicieli w danej konkurencji.

Źródło: PAP

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama