Wyrok na algierskiego pastora podtrzymany. Prowadził nielegalną modlitwę

Pastor Youssef Ourahmane został skazany na rok więzienia i grzywnę. Zarzut? Prowadzenie zgromadzenia religijnego w budynku niedopuszczonym do sprawowania kultu.

Pastor Ourahmane jest rodowitym Algierczykiem, konwertytą z islamu. Od 30 lat posługuje jako pastor. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego stowarzyszenia EPA (Église Protestante d’ Algérie) zrzeszającego ponad 45 kościołów protestanckich. Nadzoruje też wiele protestanckich instytucji, w tym szkoły biblijne.  

Jego problemy zaczęły się w marcu 2023 r., kiedy grupa chrześcijańskich rodzin wzięła udział w zorganizowanym przez niego wyjeździe. Na terenie kompleksu, gdzie przebywali znajduje się niewielki kościółek. W 2019 r. został on zamknięty decyzją lokalnej władzy. Przeciw Ouhramane wszczęto zaoczne śledztwo. Pastor we wrześniu dowiedział się, że jest skazany na dwa lata więzienia i grzywnę wynoszącą 100 tys. dinarów (3 tys. zł). Po apelacji pastora wyrok zmniejszono do roku. Youssef Ourahmane znów się odwołał, ale 2 maja 2024 r. Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok skazujący i dodał kolejne pół roku więzienia w zawieszeniu. Protestancki duchowny pozostaje na wolności do czasu rozpoznania sprawy przez Sąd Najwyższy.

Zarzuty postawione pastorowi opierają się na dwóch artykułach ustawy z 2006 r. regulującej kult niemuzułmański. Od 2017 r. w Algierii prowadzona jest kampania przeciwko kościołom chrześcijańskim. Większość miejsc spotkań protestantów zamknięto, a wielu religijnych liderów stanęło przed sądami. Szacuje się, że w Algierii żyje od 20 tys. do 200 tys. chrześcijan, przy czym najszybciej rosnącą grupą są protestanci.

Źródła: meconcern.org, persecution.org

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama