Watykan umieścił w oficjalnym kalendarzu na Jubileusz Roku Świętego 2025 wydarzenie organizowane przez włoską grupę katolików LGBT „La Tenda di Gionata”. Choć Stolica Piotrowa zaznacza, że nie popiera tej inicjatywy, wydarzenie to przez wiele liberalizujących środowisk odbierane jest jako deklaracja poparcia dla środowisk LGBT.
Pielgrzymka włoskiej grupy „La Tenda di Gionata” (Namiot Jonathana), zaplanowana na wrzesień przyszłego roku, znalazła się wśród setek wydarzeń zaplanowanych na Jubileusz, który ma przyciągnąć do Rzymu około 32 milionów turystów w przyszłym roku. Grupa, która opisuje swój cel jako promowanie przyjmowania osób LGBT w Kościele, ma zorganizować czuwanie modlitewne w lokalnej parafii w Rzymie przed udaniem się do Bazyliki Świętego Piotra.
W rozmowie z agencją Reuters, watykański urzędnik zaznaczył, że włączenie grupy do kalendarza nie oznacza poparcia dla organizowanego przez nią wydarzenia. „Nie są to działania sponsorowane” – powiedziała Agnese Palmucci, rzeczniczka watykańskiego biura ewangelizacji, które organizuje Jubileusz.
Wydarzenie to przez wiele liberalizujących środowisk odbierane jest jako deklaracja poparcia dla środowisk LGBT. Fundacja Wiara i Tęcza na swoim Facebooku zamieszcza wypis: „To symboliczny znak otwartości Kościoła wobec społeczności LGBT, choć sam Watykan podkreśla, że nie sponsoruje tej inicjatywy”. Także agencja Reuters pisze o „niezwykłym znaku otwartości globalnego Kościoła na społeczność gejowską”. „Papieżowi Franciszkowi przypisuje się, że doprowadził Kościół katolicki do przyjęcia bardziej przyjaznego podejścia do społeczności LGBT i zezwolił księżom na błogosławienie par tej samej płci w indywidualnych przypadkach” – czytamy na stronie agencji.
Włoski dziennik Il Messaggero nazwał planowane wydarzenie „absolutną nowością, nie do pomyślenia, jeszcze kilka lat temu, owocem opieki duszpasterskiej, która rozciąga się na grupy zwykle rozważane na marginesie”. „Chociaż wydarzenie w 2025 roku może wydawać się małym krokiem, w porównaniu z tym, jak Watykan zareagował na obecność gejów w Rzymie w 2000 roku, możemy zobaczyć, jaka nastąpiła zmiana w zakresie reagowania na osoby LGBTQ +" – napisał z kolei Francis DeBernardo, redaktor strony internetowej New Ways.
Luisella Scrosati, na łamach katolickiego dziennika „La Nuova Bussola Quotidiana”, nazwała planowane wydarzenia nie tylko „porażką nie tylko doktryny moralnej Kościoła, ale także jego działalności duszpasterskiej” i zauważyła, że te stowarzyszenia, które promują homoseksualność jako tożsamość i nie chcą żyć w zgodzie z moralnością Kościoła.
Źródło: Reuters, CNA
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.