Szkoci donoszą na premiera. Autor ustawy o mowie nienawiści miał wygłosić rasistowskie przemówienie

W ciągu dwóch tygodni w Szkocji zgłoszono blisko 9 tys. przypadków złamania nowej ustawy o przestępstwach z nienawiści. W pierwszych dniach obowiązywania przepisów duża liczba doniesień dotyczyła premiera lokalnego rządu.

Nowa ustawa weszła w życie 1 kwietnia. W ciągu pierwszego tygodnia jej obowiązywania Szkoci złożyli 7,1 tys. donosów dotyczących nienawiści. Między 8 a 14 kwietnia zgłoszeń było już znacznie mniej -1,8 tys.

Szkocja już wcześniej miała przepisy dotyczące tzw. przestępstw z nienawiści. Ustawa z 2010 r. jako „cechy chronione” określała niepełnosprawność, religię, orientację seksualną, tożsamość transpłciową i różnice w cechach płciowych. W nowej ustawie z listy usunięto płeć, pojawiło się za to pojęcie, które można przetłumaczyć jako „osoby przebierające się”.

Za przestępstwo z nienawiści uznane zostało „każde przestępstwo, które ofiara lub inna osoba rozumie jako motywowane całkowicie lub częściowo złośliwością lub złą wolą wobec grupy społecznej”. Maksymalna kara to 7 lat pozbawienia wolności.

Zgłoszenia, które może skutkować zamknięciem człowieka w więzieniu można dokonać nie tylko na posterunku policji, ale też w ponad 400 wyznaczonych w całej Szkocji punktach. Na liście jest m.in. „przyjazny LGBT” sex shop, pole kempingowe, sklep zoologiczny i plantacja grzybów.

Przepisy są niejasne i dają pole do nadużyć. Jeszcze przed wejściem ustawy w życie mocno krytykowała ją Joanne Rowling, mieszkająca w Szkocji autorka książek o Harrym Potterze. Brytyjską pisarkę trudno uznać za konserwatystkę, zwłaszcza, że przez lata wspierała publicznie postulaty środowisk LGBT. Jednak w 2019 r. stała się obiektem ataków liberalnych środowisk. Zaczęło się od tego, że zakpiła z zastępowania słowa „kobieta” określeniem „osoba menstruująca”, a później podważała genderowy dogmat, według którego płeć nie ma znaczenia, bądź w ogóle nie istnieje. Rowling twierdziła publicznie, że zgodnie z nową ustawą powinna iść do więzienia. Policja uznała jednak, że wpisy Rowling w mediach społecznościowych nie są złamaniem prawa. Tymczasem

w pierwszych dniach obowiązywania obecnych przepisów, wiele donosów dotyczyło Humzy Yousafa. To urodzony w Pakistanie lider Szkockiej Partii Narodowej i premier Szkocji, pierwszy w dziejach muzułmanin na tym stanowisku. To on przeforsował ustawę, która weszła w życie 1 kwietnia.

Donosy dotyczą jego przemówienia z 2020 r. Yousaf, wówczas sekretarz sprawiedliwości, odnosił się do sprawy śmierci George’a Floyda, dilera, który został zabity podczas próby zatrzymania przez policjanta. Polityk narzekał na to, że „ważne stanowiska w Szkocji piastują niemal wyłącznie biali”.

„Lord przewodniczący (najwyższy sędzia Szkocji – red.) jest biały, zastępczyni lorda przewodniczącego jest biała, wszyscy sędziowie Sądu Najwyższego są biali, lord adwokat (główna doradczyni prawna lokalnego rządu – red.) jest biała, radczyni generalna jest biała, szef policji jest biały, wszyscy komendanci policji są biali, przewodniczący korporacji adwokackiej jest biały, wszyscy naczelnicy więzień są biali” – wyliczał Humza Yousaf. Dodał do tej listy jeszcze wiele stanowisk i dodał: „Każdy przewodniczący każdego publicznego ciała w tym kraju jest biały. To nie jest dobre. (…) Ta prawda powinna być niewygodna dla nas wszystkich”.

Wynika z tego – stwierdził – że używanie hasztagu #blacklivesmatter to za mało i trzeba być antyrasistą.

Nagranie zdobyło dużą popularność w internecie. Rozpowszechniał je m.in. właściciel serwisu X Elon Musk, który dodał komentarz: „co za bezczelny rasista”.

Policja przyznaje, że dostała wiele zgłoszeń dotyczących premiera Yousafa, ale nie podjęła czynności, gdyż przemówienie zostało wygłoszone przed wejściem w życie obecnej ustawy. Sprawa jest jednak niewygodna dla szefa Szkockiej Partii Narodowej. Był pytany o tę kwestię przez BBC. Dziennikarz zaznaczył, że rzekoma nadreprezentacja białych może wynikać z tego, że 96 proc. Szkotów ma taki kolor skóry. Yousaf odparł, że atakuje go „skrajna prawica”.

 

Źródła: bbc.com, news.sky.com, apnews.com, independent.co.uk, x.com

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama