Dwa nowe klasztory we Francji, ponowne otwarcie domu zakonnego w Holandii. Do tego rozwój w kilku krajach azjatyckich. Po raz pierwszy w historii Włochy nie są krajem z największą liczbą braci. O sytuacji zakonu mówi o. Roberto Genuin, który właśnie zaczął drugą kadencję jako generał kapucynów.
„Indie prześcignęły Włochy pod względem liczby braci. W Europie będziemy mieć coraz więcej wspólnot międzynarodowych” – ocenia o. Genuin.
W Indiach jest ok. 1,8 tys. kapucynów.
O. Genuin pochodzi z Wenecji i ma 63 lata. Kilka tygodni temu został mianowany przełożonym Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Kadencja trwa 6 lat. Zgromadzenie tworzy dziś ok. 10 tys. zakonników rozsianych po 110 krajach świata.
O. Roberto uważa, że inspiracją w pracy duszpasterskiej z młodzieżą jest bł. Carlo Acutis. Jak ma wyglądać ta praca?
„To wyjście z poważną propozycją osobistego spotkania z Panem – odpowiada. – Należy pozwolić owocom tych wezwań kiełkować, kiedy Bóg tego chce, bez pośpiechu”.
Znaki nadziei
Pomimo zimy demograficznej Starego Kontynentu i kryzysu powołań, o. Genuin widzi oznaki odrodzenia.
„Po raz pierwszy Włoska Konferencja Kapucynów nie jest największą w zakonie – mówi. – Wyprzedza ją konferencja indyjska. Włoska pozostaje ważna z ponad 1,5 tys. braci, ale z bardzo zaawansowanym średnim wiekiem. Jednak we Francji, często postrzeganej jako kraj o wysokim stopniu sekularyzacji, po 30 latach pustyni powołań narodziły się dwie międzynarodowe wspólnoty, w których żyją razem bracia z całego świata. Co zaskakujące, mamy piękną grupę młodych ludzi, którzy wchodzą nasze życie. Sekret tego nieoczekiwanego przebudzenia życia religijnego? Wierzę, że leży to we wspólnym i prostym stylu życia i modlitwie, w braterstwie i gościnności wobec wszystkich oraz w tradycyjnych propozycjach naszego apostolatu, takich jak udzielanie sakramentów, w szczególności Eucharystii i sakramentu pojednania, w naszym klasztorze”.
Zwierzchnik kapucynów dodaje, że nieoczekiwanie ponownie otwiera się dawny klasztor w Holandii, który służył już świeckim celom. O. Geniun spodziewa się, że w Europie będzie coraz więcej zakonników spoza kontynentu. Wspólnota stale rozwija się zaś w Azji, zwłaszcza w Indiach, Tajlandii, Indonezji, Wietnamie, Filipinach, Korei Południowej i Bangladeszu.
Źródło: avvenire.it
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.