Zastrzyk śmierci także dla niepełnosprawnych? Obrońcy praw przestrzegają przed niebezpiecznym trendem

Rządy w USA i Kanadzie nie dążą do zapewnienia opieki paliatywnej, raczej zachęcają do samobójstwa, jako tańszej, szybszej i łatwiejszej opcji. „Pomoc” medyczna rozszerzenia jest także na osoby niepełnosprawne – alarmowali obrońcy praw osób niepełnosprawnych podczas konferencji w Waszyngtonie.

Jeden z paneli dorocznej konferencji stowarzyszenia Religion News Association, która odbyła się na początku kwietnia w Waszyngtonie była kwestia wspomaganego samobójstwa w USA i Kanadzie. Chociaż samobójstwo wspomagane przez lekarza jest nadal nielegalne w większości części świata, praktyka ta postępuje naprzód w kilkunastu krajach, w tym w Kanadzie, Niemczech, Hiszpanii i Belgii, a także w 10 stanach USA i Dystrykcie Kolumbii.

„Zjawisko to budzi coraz większe zaniepokojenie obrońców praw pacjentów i osób niepełnosprawnych, którzy ostrzegają, że jurysdykcje zezwalające na wspomagane samobójstwo nie zapewniają niezbędnej opieki podtrzymującej życie osobom chorym, które jej potrzebują, i raczej zachęcają do samobójstwa jako tańszej, szybszej i łatwiejszej opcji” – czytamy na stronie CNA.

Podczas konferencji głos zabrał Matt Vallière, dyrektor wykonawczy Patients Rights Action Fund, którego zdaniem stanowe programy wspomaganego samobójstwa w USA stanowią naruszenie ustawy o niepełnosprawnych Amerykanach. Ilustrując problem, Vallière wskazał, że wiele stanów „nie gwarantuje opieki paliatywnej”, ale „zapłacą za każdy przypadek wspomaganego samobójstwa”. „Nie nazywam tego autonomią, nazywam to eugeniką” – podkreślił.

W Kanadzie organizacja Inclusion Canada, złożyła pozew przeciwko kanadyjskiemu programowi pomocy medycznej w umieraniu (MAID). Pozew koncentruje się na rozszerzeniu MAID na osoby niepełnosprawne.

Jak wyjaśniła Krista Carr, dyrektor generalna Inclusion Canada, Kanada rozszerzyła program na „osoby z nieuleczalną chorobą lub niepełnosprawnością, które nie umierają, więc nie są u kresu życia, a ich śmierć nie jest racjonalnie przewidywalna”. Zauważyła, że rząd planuje rozszerzyć program jeszcze bardziej w 2027 r., aby objąć nim osoby cierpiące na choroby psychiczne.

Carr ostrzegła, że „nazywa się to wyborem”, ale „to nie jest wybór”. Podobnie do obaw Vallière'a dotyczących Stanów Zjednoczonych, Carr powiedział, że wspomagane samobójstwo jest narzucane ludziom, którzy znajdują się w „rozpaczliwej sytuacji, w której nie mogą uzyskać potrzebnego wsparcia”.

Według Carr, Kanada nie gwarantuje prawa do godnego życia, ale „mamy prawo, finansowane prawo, do śmiertelnego zastrzyku”.

Carr zauważył, że w zeszłym tygodniu Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ zalecił Kanadzie uchylenie stosowania programu MAID wobec osób, „których naturalna śmierć nie jest racjonalnie przewidywalna”, a także wstrzymanie rozszerzenia programu na osoby, których „jedynym podstawowym schorzeniem jest choroba psychiczna”.

Źródło: CNA

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama