Gniezno: sympozjum na 600-lecie prymasostwa w Polsce

W najbliższy poniedziałek (27 marca) odbędzie się w Gnieźnie sympozjum naukowe nt. dziejów i znaczenia godności Prymasa Polski.

Sympozjum na 600-lecie prymasostwa w Polsce organizuje Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Fundacją św. Wojciecha-Adalberta.

Przedsięwzięcie honorowym patronatem objął Prymas Polski abp Wojciech Polak, który będzie obecny wśród słuchaczy. 

W programie m.in. wykłady historyków oraz prelekcja abp. seniora Henryka Muszyńskiego nt. okoliczności powrotu tytułu do arcybiskupa gnieźnieńskiego.

Przewidziano trzy bloki wykładów nt. dziejów, spuścizny i znaczenia prymasostwa polskiego. Prelekcje wygłoszą historycy z poznańskiego UAM, łódzkiej Społecznej Akademii Nauk oraz gnieźnieńskiego Archiwum Archidiecezjalnego. Wśród tematów m.in.: „Mikołaj Trąba. Pierwszy Prymas Polski”, „Czterech prymasów czasów stanisławowskich”, „Kardynał Stefan Wyszyński - prymas czasu walki o rząd dusz” oraz „Przeobrażenia prymasostwa za kardynała Józefa Glempa”.

Sympozjum odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie (budynek seminarium) ul. Seminaryjna 2. Początek o godzinie 10.00. Wstęp jest wolny. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce.

bgk / Gniezno

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao