W sobotę, 16 września w Warszawie, Poznaniu i Krakowie odbędzie się trzecia edycja Nocy Świątyń - wieloreligijnego i wielokulturowego wydarzenia przywołującego kilkusetletnią tradycję tolerancji religijnej naszego kraju.
Tego wieczora drzwi świątyń różnych wyznań i wspólnot religijnych otworzą się przed wszystkimi zwiedzającymi - Polak-katolik spotka się z Polakiem-muzułmaninem, a Polak-protestant z Polakiem-bahaitą - do takich spotkań ponad "granicami" organizatorzy zapraszają wszystkich uczestników tej nocy.
Polska od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach najbardziej religijnych krajów Europy i świata. Jesteśmy narodem, o którym mówi się: „katolicki, „monokulturowy”. Tymczasem Polska, to miejsce gdzie od lat przenikają się kultury, języki i zwyczaje. Gdzie Tatarzy żyją obok prawosławnych, a katolik jest sąsiadem Żyda. W którym przy ulicy Jana Pawła II znajduje się cerkiew, a meczet buduje się obok synagogi.
W najbliższą sobotę, 16 września, w Warszawie, Poznaniu i Krakowie w czasie Nocy Świątyń postaramy się udowodnić, że mimo wyznawania różnych religii, więcej nas łączy, niż dzieli. Zachęcamy, aby międzyreligijne spotkania stały się okazją do tego, by pokazać, że jesteśmy nie tylko tolerancyjni, ale przede wszystkim – ciekawi.
Program
Obecnie Nocy Świątyń odbędzie się w trzech polskich miastach: Warszawie, Poznaniu i Krakowie. W każdym z nich zwiedzający będą mogli odwiedzić kilka świątyń różnych wyznań oraz spotkać się z ich przedstawicielami - duchownymi i członkami danej wspólnoty. Każda świątynia przygotowuje swój program kulturalny.
Oto, co czeka nas w poszczególnych miastach:
W Warszawie poznanie innych religii zacząć możemy od nauki języka, czyli od warsztatów języka arabskiego (Ośrodek Kultury Muzułmańskiej) oraz hebrajskiego (Synagoga im. Nożyków). Zwiedzimy świątynie nie tak łatwo dostępne, między innymi jedyną w Polsce Gurudwarę sikhijską oraz rodzimowierczy Chram. W Zborze Kościoła Zielonoświątkowego zobaczymy multimedialny spektakl OKNO, a w Centrum Wiary Baha’i będziemy mogli wziąć udział w zajęciach interaktywnych „Jak się modlą Bahaici”. Nie zabraknie również muzyki: W Parafii Ewangelicko-Reformowanej odbędzie się koncert organowy, w Cerkwi Kościoła Greckokatolickiego pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu chóru, a w Zborze Kościoła Zielonoświątkowego koncert Sienna Gospel Choir.
Także w Krakowie muzyka zabrzmi w Zborze Kościoła Zielonoświątkowego, a uzupełni ją Śpiewanie mantr w Ośrodku Sanghaloka Wspólnoty Buddyjskiej Triratna. Oprócz tego, odbędą się również pokazy filmów (Parafia Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego oraz Centrum Muzułmańskie). Tego wieczora dowiemy się także o znaczeniu piątej modlitwy w islamie oraz medytacji w buddyzmie. Na strudzonych, wieczornych „wędrowców” czeka również poczęstunek w wybranych świątyniach.
Noc Świątyń w Poznaniu to z kolei czas spotkania z Batiuszką – prawosławnym księdzem (Parafia Prawosławna św. Mikołaja), reformowanymi katolikami (Parafia Reformowanego Kościoła Katolickiego) oraz przedstawicielami tradycji BON (Ośrodek Jungdrung BON), ci ostatni opowiedzą nam między innymi o wspólnej praktyce Pięciu Wojowniczych Sylab.
Noc Świątyń zakończy 17 września odbywający się w Poznaniu Koncert międzyreligijny w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wszystkich Świętych.
W programie m.in. ekumeniczna symfonia organowa na tematy pieśni różnych Kościołów w wykonaniu Michała Szostaka, członka The Royal College of Organists z siedzibą w Londynie.
Części:
1. Preludium: Maestoso nt. Głoś imię Pana (tradycja katolicka i protestancka)
2. Adwent: Fuga nt. Archanioł Boży Gabriel (tradycja katolicka)
3. Boże Narodzenie: Andante nt. Anioł pasterzom mówił (tradycja katolicka)
4. Wielki Post: Priere nt. O Głowo uwieńczona (tradycja protestancka)
5. Wielkanoc: Scherzo nt. Zwycięzca śmierci (tradycja katolicka)
6. Finał, Toccata
A także muzyka reprezentatywna dla Kościoła Zielonoświątkowego, jak również Muzułmanów. Ewangelicki Kościół Reformowany zaprezentuje specjalnie wybrane na ten wieczór psalmy z Psałterza Poznańskiego. Melodie do psalmów pochodzą z XVI-wiecznego Psałterza Genewskiego. Członkowie Wspólnoty podkreślają, że dążą do tego, by były one wykonywane w najróżniejszych stylach, przez muzyków reprezentujących różne nurty muzyki chrześcijańskiej.
Zachęcamy, aby już teraz zapoznać się ze szczegółowymi programami oraz mapami świątyń, które znajdują sie na stronie www.nocswiatyn.pl i jak najpełniej wykorzystać okazję do poznania przedstawicieli różnych wyznań.
Nasza misja
Zwiększa się liczba obywateli, którzy mają różne pochodzenie etniczne, narodowościowe, wyznają różne religie, inaczej patrzą na otaczającą nas rzeczywistość. Ta różnorodność kulturowa i wyznaniowa to wielka szansa – szansa na korzystania z całego bogactwa świata. Właśnie dlatego, że jesteśmy różni, możemy być dla siebie bardziej atrakcyjni jako partnerzy relacji społecznych.
Noc Świątyń to krok w drodze do społeczeństwa, które potrafi w zgodzie i szacunku koegzystować i znajdować wspólne wartości. Zapraszamy każdego, aby 16 września wybrał się na wyjątkowy wielokulturowy spacer i przekonał się, że warto patrzeć na siebie ponad podziałami.
Nasza historia
Noc Świątyń jest organizowana w ramach obchodów Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii, Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Modlitwy o Pokój, które przypadają 21 września. Podczas pierwszej edycji, w 2015 roku, można było odwiedzić 11 warszawskich świątyń. W kolejnym roku świątyń było już 21, a do Warszawy dołączył Poznań. Każdego roku skorzystało z tej okazji kilka tysięcy osób. Od tamtego momentu Noc rozwija się, docierając do kolejnych miast i kolejnych wspólnot. W tym roku czeka na nas 25 świątyń wielu różnych wyznań.
Noc Świątyń organizowana jest przez Stowarzyszenie Warszawa Wielu Religii, Kampanię Bez Nienawiści, Stowarzyszenie Lepszy Świat, Fundację Polistrefa, Grupę Wielokulturowy Kraków oraz wszystkie wspierające nas świątynie.
Więcej: nocswiatyn.pl
Źródło: Zbigniew Bujak, nocswiatyn.pl