„Europa - kryzys i nadzieja” – konferencja na Zamku Królewskim

Abp Grzegorz Ryś, prof. John Milbank i prof. Szewach Weiss dyskutować będą o kryzysie i nadziejach Europy podczas konferencji organizowanej w Warszawie 10 października w ramach obchodów XVII Dnia Papieskiego.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, celem konferencji jest refleksja nad źródłami jedności Europy. Wystąpienia podczas paneli będą dotyczyły zarówno źródeł kryzysu, jak i możliwości jego przezwyciężenia. Prelegenci zastanowią się nad aktualnością dziedzictwa antyku i chrześcijaństwa i wpływie, jaki mogą mieć one na współczesną praktykę polityczną.

– Jedność to jedno z kluczowych zagadnień powracających w dziejach Europy – przekonują organizatorzy. Przypominają, ze w drugiej połowie XX wieku integracja europejska zrodziła nowe nadzieje na Europę bez wojen i dzielących murów. - Obecnie projekt ten przeżywa poważny kryzys. Jednym z jego źródeł jest niedocenienie duchowego rdzenia tej jedności. Tymczasem to właśnie wartości wyznawane przez europejskie narody zrodziły wspólną tożsamość europejską. Poza nimi jedność naszego kontynentu wydaje się niemożliwa – wskazują.

W konferencji „Europa - kryzys i nadzieja” udział wezmą wybitni filozofowie i myśliciele reprezentujący różne tradycje duchowe kultury judeochrześcijańskiej. Prelegentami będą m.in. abp Grzegorz Ryś, prof. John Milbank z Wielkiej Brytanii, prof. Andriej Kurajew z Rosji, prof. Szewach Weiss z Izraela oraz dr Dariusz Karłowicz.

Wydarzenie organizowane pod auspicjami metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się 10 października na Zamku królewskim w Warszawie.

Naukową sesję poprzedzi Msza święta w kościele akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, którą odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Organizatorami konferencji są Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia i Fundacja Świętego Mikołaja, wydawca Teologii Politycznej. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów XVII Dnia Papieskiego, przebiegającego pod hasłem: "Idźmy naprzód z nadzieją".

mip / Warszawa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao