Ponad 250 osób m.in. z Brazylii, Paragwaju, Stanów Zjednoczonych, krajów skandynawskich i Europy Zachodniej weźmie udział w II Kongresie Młodzieży Polonijnej pod hasłem „Wiarą powołani”.
Spotkanie zaplanowano od 28 lipca do 5 sierpnia w Warszawie. Uczestnicy kongresu zwiedzą Warszawę i wezmą udział w rocznicy Powstania Warszawskiego, a nawet sami przeprowadzą historyczną rekonstrukcję powstańczych walk.
– Hasło tego kongresu brzmi „Wiarą powołani”. Nie ukrywam, że jest to nawiązanie do dokumentu, który przygotowuje poświęcony duszpasterstwu młodzieży synod biskupów: Młodzi, powołanie, wiara i rozeznanie. To hasło bardzo personalne, pokazujące, że każdy chrześcijanin, z racji tego, że jest ochrzczony, jest powołany by żyć wiarą i wiarą się dzielić. Nie wystarczy być tylko uczniem przyjmującym wiarę, przyjmującym dobra, które niesie ze sobą Kościół, ale trzeba być jeszcze świadkiem i misjonarzem, jak bardzo często mówi papież Franciszek – wyjaśnia KAI bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. emigracji polskiej.
Pierwszy Kongres Młodzieży Polonijnej odbył się tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie w 2016 r. W tym roku jego program ma nawiązywać do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W Kongresie weźmie udział 250 osób z różnych części świata – młodzież z krajów skandynawskich, Europy Zachodniej, Brazylii, Paragwaju, Stanów Zjednoczonych, a także ze Wschodu: Ukrainy, Białorusi, Litwy, dalekiej Rosji czy Mołdawii. Młodzi zostaną podjęci przez rodziny z warszawskich parafii.
Na pierwsze trzy dni Kongresu przewidziano warsztaty ewangelizacyjne, którym przyświecać będzie hasło „Wiarą powołani”. – Bezpośrednio odwołuje się ono do dokumentu przygotowującego Synod Biskupów poświęcony duszpasterstwu młodzieży, który będzie odbędzie się w październiku w Rzymie. Chcemy w tych pierwszych dniach pokazać młodym ludziom, co to znaczy powołanie chrześcijańskie i w jaki sposób można żyć wiarą w środowiskach, które są obojętne lub wrogo nastawione do religii chrześcijańskiej – wyjaśnia bp Lechowicz.
– Dwa dni będą bardziej poświęcone tematyce patriotycznej. Wybierzemy się również do Rostkowa, gdzie urodził się św. Stanisław Kostka. Będziemy uczestniczyć w wydarzeniach związanych z rocznicą Powstania Warszawskiego. Ostatnie dwa dni będą miały charakter nie tyle podsumowujący, co wybiegający w przyszłość. Będziemy się zastanawiać, w jaki sposób można dzisiaj żyć wiarą i jakie podejmować działania, żebyśmy sami nie stracili wiary, tylko stawali się w niej coraz bardziej dojrzałymi i mogli stawać się wiarygodnymi świadkami we współczesnym świecie, zarówno w środowiskach polonijnych jak i lokalnych, gdzie młodzi dziś żyją – opowiada delegat KEP.
Zdaniem Dariusza Bronisławskiego, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Kongres jest okazją na zaangażowanie młodych ludzi w działania promujące polskość. – To duża szansa w docieraniu do młodych ludzi z przekazem dotyczącym Polski, polskiej wartości. Z ogromną radością przystąpiliśmy do organizowania tego Kongresu, tym bardziej, że będzie on ogromnie cennym uzupełnieniem zaplanowanego na wrzesień Światowego Zjazdu Polonii, organizowanego wspólnie z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i Radą Polonii Świata – mówi prezes “Wspólnoty Polskiej”.
Z kolei ks. Leszek Kryża uważa, że oprócz owoców Kongresu w postaci nowych znajomości, a nawet zawartych po Kongresie małżeństw, ważne będzie doświadczenie przez młodzież, zwłaszcza ze Wschodu, Kościoła powszechnego. – Dla nich jest to bardzo ważne i budujące. Kongres Młodzieży Polonijnej był pierwszym doświadczeniem Kościoła powszechnego, a dopełnieniem tego doświadczenia były Światowe Dni Młodzieży – przypomina dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP.
W programie Kongresu przewidziano Msze św. z udziałem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, a także bp. Wiesława Lechowicza, delegata KEP ds. emigracji polskiej.
Organizatorami II Kongresu Młodzieży Polonijnej są: Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA, Komisja KEP ds. Misji, Senat RP, parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, parafia pw. św. Marii Magdaleny w Warszawie, parafia pw. bł. Edwarda Detkensa w Warszawie, parafia pw. Zesłania Ducha Świętego w Warszawie, parafia pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów i Rycerze Kolumba.
dg, pgo / Warszawa