W sobotę 20 października w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się II Dzień Całunu. Tematyką drugiej edycji wydarzenia jest możliwość wykorzystania Całunu Turyńskiego w ewangelizacji i katechezie.
- Całun jest tak naprawdę kwintesencją kerygmatu, ukazując najważniejszą prawdę chrześcijaństwa o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa i jest jego ikoną – mówi Krzysztof Sadło sekretarz Polskiego Centrum Syndologicznego.
II Dzień Całunu organizowany jest przez Polskie Centrum Syndologiczne, Centrum i Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie oraz Zgromadzenie Legionistów Chrystusa. W trakcie będzie możliwość wysłuchania dwóch wykładów. Pierwszy z nich, „Pasja Jezusa a ewangelizacja", przybliży, dlaczego mówienie o męce i śmierci Chrystusa jest istotne dla nawrócenia i wiary każdego chrześcijanina. Drugą z prelekcji pt. „Szansa dla Dobrego Łotra” wygłosi Krzysztof Sadło, członek PCS, ewangelizator i kurator stałej wystawy "Kim jest Człowiek z Całunu?".
W części praktycznej spotkania o swoim doświadczeniu używania Całunu w pracy ewangelizacyjnej opowiedzą goście: dr Anna Krogulska - misjonarka oraz rekolekcjonista ks. Krzysztof Sroka. Przewidziana jest także sesja pytań.
- Chrystus nie zaprasza nas do bycia apostołem, On nakazuje nam głosić Dobrą Nowinę – tłumaczy o. Mariusz Kiełbasa LC, dyrektor Polskiego Centrum Syndologicznego. - Nasza konferencja podsunie pomysły, jak to zrobić z pomocą przedmiotu, który Chrystus sam nam zostawił – dodaje.
Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich. W tym roku zaproszenie kierowane jest szczególnie do głoszących - ewangelizatorów, katechetów, rekolekcjonistów i misjonarzy. Organizatorzy zachęcają do bezpłatnej rejestracji przez stronę internetową: www.dziencalunu.pl.
Jak zauważają organizatorzy, Całun Turyński wzbudza zainteresowanie zarówno osób wierzących, jak i tych, którzy są daleko od Kościoła, Dalej interesują się nim naukowcy i badacze. - Całun i jego przesłanie dotykają bardzo wielu aspektów naszej rzeczywistości, od tego, co najbardziej empiryczne i namacalne, po to, co głęboko skryte i duchowe. Dla nauki obiekt badań, dla teologii przedmiot analiz, dla ludzkiego wnętrza źródło refleksji. Ostatecznie to chyba jest po prostu tak, że Całun ukazuje to, co nie wypowiadalne – podsumowuje Sadło.
Dzień Całunu w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się już po raz drugi. Pierwsza edycja w 2017 r., organizowana pod hasłem "Tajemnica Całunu Turyńskiego - nauka i wiara", zainaugurowała działalność Polskiego Centrum Syndologicznego.
eko / Kraków