Kraków: trwają przygotowania do II Światowego Dnia Ubogich

Pod hasłem: „Oto biedak zawołał, a Pan go usłyszał” odbędzie się w Krakowie II Światowy Dzień Ubogich. Cykl wydarzeń modlitewnych, kulturalnych i społecznych trwać będzie od 11 do 18 listopada.

W niedzielę w kościołach archidiecezji krakowskiej czytany jest list abp. Marka Jędraszewskiego z okazji przypadającego 18 listopada święta ubogich. Zachęcając do solidarności z nimi, metropolita krakowski zauważa, że odwracając od nich wzrok, „zapominalibyśmy o podstawowej prawdzie, że każdy z nas jest ubogim, bo każdy jest grzesznikiem i dłużnikiem Bożego miłosierdzia”.

„Od mojego ubogiego brata czy ubogiej siostry mogę być lepiej ubrany, zdrowszy, lepiej odżywiony, bardziej wykształcony, ale czy ten fakt daje mi prawo do tworzenia nienaturalnego dystansu? Czy nie jesteśmy dziećmi tego samego kochającego i miłosiernego Boga?” - pyta abp Jędraszewski. „Żaden dar, talent nie został mi dany po to, abym się wywyższał i oddzielał od moich braci i sióstr, ale żebym jeszcze lepiej mógł im pomagać. Jest to zatem czas do modlitwy z prośbą o wyobraźnię miłosierdzia” - podkreśla hierarcha.

Ze szczególnym apelem zwraca się do młodych, którzy są sfrustrowani z powodu różnorodnych niedostatków materialnych i duchowych. Według niego, odpowiedzią na poczucie lęku przed zagubieniem i samotnością w świecie nie mogą być wyłącznie „mało rzeczywiste kreacje medialne, pogłębiające raczej stan izolacji”. Dlatego zachęca młodych, by zaangażowali się jako wolontariusze w parafialne dzieła miłosierdzia.

Wolontariuszy potrzebują również organizatorzy II Światowego Dnia Ubogich, który odbędzie się w Krakowie. Potrzeba ich więcej niż w zeszłym roku, gdyż poza posługą w Namiocie Spotkań na Planty wyjdą brygady, których zadaniem będzie zaproszenie spotkanych ubogich i bezdomnych do namiotu na Małym Rynku. Oprócz zaproszenia, wolontariusze będą mieli dla nich ciepły posiłek.

Do proboszczów archidiecezji organizatorzy zaapelowali o włączenie się w ŚDU na poziomie parafialnym oraz o zorganizowane kwesty, z której połowa będzie przeznaczona na organizację ŚDU w Krakowie, a druga – na potrzeby ubogich w parafii.

11 listopada w kościele św. Barbary rozpocznie się Modlitewne Jerycho - sztafeta wspólnot i osób indywidualnych, która tworzy modlitewne zaplecze Światowego Dnia Ubogich. W bazylice Mariackiej rekolekcje dla ubogich wygłosi ks. Jacek Krzemień ze wspólnoty Chleb Życia s. Małgorzaty Chmielewskiej.

Od środy 14 listopada na Małym Rynku będzie otwarty - większy niż rok temu - Namiot Spotkań, w którym zarówno ubodzy, jak wolontariusze mogą doświadczyć spotkania przy wspólnym posiłku, rozmowy i modlitwy oraz wziąć udział w koncertach, pokazach, warsztatach i szkoleniach. Będą w nim pełnili dyżury pracownicy socjalni i prawnicy.

W Dziele Pomocy św. Ojca Pio przy ul. Smoleńsk będzie można się wykąpać, skorzystać z usługi fryzjera, a nawet wizażystki. W siedzibie Arcybractwa Miłosierdzia dyżurować będą lekarze specjaliści. W tym roku do organizacji ŚDU włączyła się krakowska gmina żydowska, której przedstawiciele będą gotować dla ubogich.

Obchody zwieńczy w niedzielę 18 listopada Msza św., której przewodniczyć będzie abp Jędraszewski. Program II Światowego Dnia Ubogich znajduje się na stronie: sdu.malopolska.pl.

md / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama