Stygmatyzacja społeczna sprawia, że spychamy na margines życia tych, którzy potrzebują naszej pomocy - mówi dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, organizującego konferencję poświęconą temu problemowi.
„STYGMATY WSPÓŁCZESNOŚCI. Bezdomność, wymuszona prostytucja, uchodźstwo, pozbawienie wolności” - to tytuł konferencji, która odbędzie się 17 listopada w Krakowie.
Wydarzenie organizowane przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką społecznej stygmatyzacji. Rejestracja uczestników potrwa do 9 listopada, udział w konferencji jest bezpłatny.
Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wystąpień dotyczących różnych aspektów procesu stygmatyzacji społecznej, które wygłoszą osoby na co dzień zajmujące się tym tematem – zarówno teoretycy, jak i praktycy. Przybliżą one zagadnienia stygmatyzacji z punktu widzenia socjologicznego, psychologicznego, filozoficznego i duchowego oraz opowiedzą o własnych doświadczeniach pracy z osobami stygmatyzowanymi.
W pierwszej części konferencji zaplanowane są wystąpienia prelegentów zajmujących się kwestiami piętna społecznego od strony teoretycznej (dr Piotr Kwiatek OFMCap, dr Piotr Jordan Śliwiński OFMCap, dr hab. Monika Oliwa-Ciesielska, prof. UAM oraz dr Magdalena Kosche). Druga część spotkania poświęcona będzie kwestiom bezdomności, wymuszonej prostytucji, uchodźstwa i pozbawienia wolności, zaś prelegentami będą praktycy pracujący na co dzień z osobami stygmatyzowanymi (Tomasz Duszyc OFMCap z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej, s. Katarzyna Kmieć z Misji Małgorzata i Marek Łagodziński z Fundacji Sławek). Obydwie części konferencji podsumowane zostaną panelem dyskusyjnym z udziałem prelegentów.
- Stygmatyzacja społeczna sprawia, że spychamy na margines życia tych, którzy potrzebują naszej pomocy - mówi br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap, dyrektor Dzieła Pomocy. - Robimy to często nieświadomie, dlatego tak ważne jest szerzenie wiedzy na temat stygmatyzacji i praca z osobami społecznie piętnowanymi. Mam nadzieję, że organizowane przez nas wydarzenie przyczyni się do poprawy sytuacji współczesnych stygmatyków. Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji.
Więcej informacji o konferencji „Stygmaty współczesności” oraz panel rejestracji uczestników można znaleźć na stronie www.konferencja.dzielopomocy.pl.
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio obok działań pomocowych na rzecz osób bez domu zajmuje się również organizacją inicjatyw, których celem jest zmiana postaw społecznych w obszarach związanych z marginalizacją społeczną. W bieżącym roku organizacja w szczególny sposób zajęła się kwestiami związanymi z stygmatyzacją społeczną, stąd realizacja kampanii „Niestygmatycy” oraz organizacja konferencji „STYGMATY WSPÓŁCZESNOŚCI”.
Konferencja „STYGMATY WSPÓŁCZESNOŚCI. Bezdomność, wymuszona prostytucja, uchodźstwo, pozbawienie wolności” jest jedną z inicjatyw, które towarzyszą obchodom Roku Jubileuszowego św. Ojca Pio, ogłoszonego dla uczczenia setnej rocznicy otrzymania przez Świętego Kapucyna stygmatów oraz pięćdziesiątej rocznicy jego śmierci.
Wydarzenie odbędzie się 17 listopada w Krakowie przy ul. Loretańskiej 11.
Rejestracja uczestników potrwa do 9 listopada, udział w konferencji jest bezpłatny.
Więcej informacji:
Joanna Śpiewla
joanna.spiewla@dzielopomocy.pl
tel. 12 433 51 62/+48 508 834 147
Źródło: Małgorzata Kokot, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio