W ciąży bez alkoholu!

9 września przypada Światowy Dzień FAS, Dzień Świadomości FASD, który ma na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży.

Kamila Lićwinko, Anna Wendzikowska, Dorota i Radosław Pazurowie, Kamila Szczawińska, Monika i Marcin Gomułkowie, Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, Agnieszka Cudzich, Weronika Kostrzewa, Anna Skórzyńska - różne osobowości ambasadorami kampanii społecznej „Wybierz 9 miesięcy bez alkoholu”.


Organizatorzy kampanii, Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie, zapraszają 7 września godz. 11.00 na niecodzienne spotkanie do Szumiś Cafe w Warszawie (ul. Nowolipie 25). Będzie to czas spotkania z ambasadorami kampanii, którzy opowiedzą, dlaczego włączyli się w akcję „Ciąża bez alkoholu”, promując całkowitą abstynencję w okresie ciąży. Krótką prelekcję wygłosi także dr n.med. Pani Ewa Głuszczak - Idziakowska, neonatolog.

Data spotkania nie jest przypadkowa. Dwa dni później - 9 września - przypada Światowy Dzień FAS! Ten szczególny dzień ma na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży.

Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) stanowi najcięższą formę uszkodzeń wywołanych prenatalną ekspozycją na alkohol. Powoduje on uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, ale także prenatalne i postnatalne zaburzenia wzrostu (masa + długość ciała); dysmorfie twarzy (charakterystyczne cechy budowy twarzy: wąskie szpary powiekowe, brak rynienki podnosowej, brak górnej czerwieni wargowej). Deficyty związane ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny, wpływając w istotny sposób na problemy zdrowotne dziecka, problemy w uczeniu się i trudności w zachowaniu. Ma to swoje konsekwencje nie tylko we wczesnym rozwoju dziecka, ale także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości.

Warto wiedzieć, że:
- spożycie alkoholu wśród kobiet w wieku rozrodczym na przestrzeni ostatnich lat wzrasta;
- ponad połowa lekarzy ginekologów nie informuje swoich pacjentek, u których stwierdza ciążę o konieczności zaprzestania picia alkoholu w czasie ciąży;
- alkohol ze względu na swoją toksyczność jest najczęstszą przyczyną zaburzeń neurorozwojowych u rozwijającego się płodu, przejawiających się uszkodzeniem mózgu i OUN oraz wadami wrodzonymi.

Więcej informacji o kampanii na stronie: ciazabezalkoholu.info


źródło: Andrzej Dubiel, ciazabezalkoholu.info

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama