Godna najpiękniejszej pieśni

Recenzja: S. Misiniec, "Maryjny strumień w poezji", Kraków 1999

Początek wiersza Jana Kasprowicza pt. „Salve Regina” zawiera znane strofy, nierzadko śpiewane w kościele: Zawitaj, Pani świata,/ niebieska Królowa,/ witaj, Panno nad Panny, gwiazdo porankowa. (...)/ Biała jak śnieg Twa szata,/ a z białości łona/ lilia Twą czystością rośnie uwielbiona. Ten i wiele innych wierszy na cześć Bożej Rodzicielki zawiera kolejna książka ks. Stefana Misińca.

Poetycki „strumień maryjny” płynie przez polską literaturę — jak zauważa we Wprowadzeniu autor — począwszy od „pierwszego zapisu artystycznego w języku polskim, jakim jest Bogurodzica, aż do dzieł współczesnych autorów”.

Dzięki literackiej pasji proboszcza parafii św. Mikołaja w Chrzanowie powstała swoista antologia poezji maryjnej, wzbogacona informacjami o poszczególnych autorach i okolicznościach powstania utworów oraz ich analizą. Książka zawiera ponadto fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II do młodzieży na Wzgórzu Lecha 3 czerwca 1979 roku na temat kultury i patriotyzmu.

Ksiądz Misiniec rozpoczyna swą książkę analizą Bogurodzicy — pierwszego hymnu narodowego, którego słowa „krzepiły ducha Polaków już przed bitwą pod Grunwaldem”. Dalej przywołuje m.in. sylwetki Trzech Wieszczów, Norwida, Wyspiańskiego, Konopnickiej, Lieberta, Baczyńskiego, Obertyńskiej, Kamieńskiej, Brandstaettera, kilku żyjących autorów (w tym Karola Wojtyły), a także Charlesa Péguy'ego.

W słowie zamieszczonym na początku książki abp Stanisław Nowak zaznacza, że poezja maryjna jest tak bogata w formie i treści, ponieważ Maryja jest godna najpiękniejszej pieśni ze strony człowieka. Wejście za pośrednictwem literatury „w wielki świat miłości Boga i Maryi” jest możliwe dzięki pomocy takich ludzi, jak ks. Stefan Misiniec. Ci przewodnicy, komentatorzy, zbieracze „jak pracowita pszczoła wybierają z kwiatów cenny nektar”.

Kapłaństwo i artystyczna wrażliwość oraz erudycja ks. Misińca czynią go przewodnikiem szczególnie kompetentnym. Czytelnik prowadzony przez niego poprzez strumień poetycko-maryjnego piękna może zasmakować zarówno w poznawaniu polskiej literatury, jak i w pogłębianiu swej wiary w Boga i nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama