Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Dobromiła Salik

GODNA NAJPIĘKNIEJSZEJ PIEŚNI

Ks. Stefan Misiniec, MARYJNY STRUMIEŃ W POEZJI, Kraków 1999, s. 115.Początek wiersza Jana Kasprowicza pt. „Salve Regina” zawiera znane strofy, nierzadko śpiewane w kościele: Zawitaj, Pani świata,/ niebieska Królowa,/ witaj, Panno nad Panny, gwiazdo porankowa. (...)/ Biała jak śnieg Twa szata,/ a z białości łona/ lilia Twą czystością rośnie uwielbiona. Ten i wiele innych wierszy na cześć Bożej Rodzicielki zawiera kolejna książka ks. Stefana Misińca.

Poetycki „strumień maryjny” płynie przez polską literaturę — jak zauważa we Wprowadzeniu autor — począwszy od „pierwszego zapisu artystycznego w języku polskim, jakim jest Bogurodzica, aż do dzieł współczesnych autorów”.

Dzięki literackiej pasji proboszcza parafii św. Mikołaja w Chrzanowie powstała swoista antologia poezji maryjnej, wzbogacona informacjami o poszczególnych autorach i okolicznościach powstania utworów oraz ich analizą. Książka zawiera ponadto fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II do młodzieży na Wzgórzu Lecha 3 czerwca 1979 roku na temat kultury i patriotyzmu.

Ksiądz Misiniec rozpoczyna swą książkę analizą Bogurodzicy — pierwszego hymnu narodowego, którego słowa „krzepiły ducha Polaków już przed bitwą pod Grunwaldem”. Dalej przywołuje m.in. sylwetki Trzech Wieszczów, Norwida, Wyspiańskiego, Konopnickiej, Lieberta, Baczyńskiego, Obertyńskiej, Kamieńskiej, Brandstaettera, kilku żyjących autorów (w tym Karola Wojtyły), a także Charlesa Péguy'ego.

W słowie zamieszczonym na początku książki abp Stanisław Nowak zaznacza, że poezja maryjna jest tak bogata w formie i treści, ponieważ Maryja jest godna najpiękniejszej pieśni ze strony człowieka. Wejście za pośrednictwem literatury „w wielki świat miłości Boga i Maryi” jest możliwe dzięki pomocy takich ludzi, jak ks. Stefan Misiniec. Ci przewodnicy, komentatorzy, zbieracze „jak pracowita pszczoła wybierają z kwiatów cenny nektar”.

Kapłaństwo i artystyczna wrażliwość oraz erudycja ks. Misińca czynią go przewodnikiem szczególnie kompetentnym. Czytelnik prowadzony przez niego poprzez strumień poetycko-maryjnego piękna może zasmakować zarówno w poznawaniu polskiej literatury, jak i w pogłębianiu swej wiary w Boga i nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kultura poezja Maryja Bogurodzica antologia
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W