Pekao
Strona główna
opoka.news opoka.photo opoka.org.pl


Bracia Dobrzyńscy

Fratres Milites Christi de Dobrzyń, Fratres Milites Christi de PrussiaZakon, zwany również Kawalerami Jezusa Chrystusa, zorganizował bp pruski Chrystian przed 1228 r. Książę Konrad I Mazowiecki nadał im w posiadanie część ziemi dobrzyńskiej. Zakon zatwierdził papież Grzegorz IX w 1228 r. W siedem lat później, z powodu małej liczby, połączyli się z krzyżakami, na co zezwalał dokument papieski. Część braci dobrzyńskich osiedliła się w 1237 roku w Drohiczynie, gdzie przetrwali tylko kilka lat. W okresie największego rozwoju Zakon liczył 35 rycerzy. Był to jedyny zakon rycerski, który powstał i ukształtował się na ziemiach polskich.

Celem braci dobrzyńskich było zbrojne wsparcie misji cysterskiej prowadzonej w Prusach w pierwszej połowie XIII wieku oraz obrona ziemi dobrzyńskiej i granic Mazowsza przed napadami pogańskich Prusów. Ideę tę wyrażał ich znak noszony na białych płaszczach narzuconych na zbroję: wzniesiony ku górze czerwony miecz i tego samego koloru gwiazda symbolizująca objawienie Jezusa poganom. Przepisy zakonne braci dobrzyńskich były opracowane na podstawie przepisów kawalerów mieczowych oraz Reguły templariuszy.


opr. mg/mg 
Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: krzyżacy klasztor reguła zakon zakonnik zakon rycerski brat zakonny konstytucje Bracia dobrzyńscy