Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona (Mt 3,10).

Jak rozumieć te słowa Świętego Jana Chrzciciela? Domyślamy się, że chodzi o potrzebę radykalnej zmiany, że trzeba oderwać się od czegoś, spojrzeć inaczej na wszystko, obalić pień, który może zasłaniać to, co najbardziej istotne.

Takim zasłaniającym pniem może być nasz egoizm. Samolub, który myśli o sobie, nie rozumie Ewangelii, która uważa za paskudny grzech każdy brak miłości bliźniego.

* * *

Amos, prorok Starego Testamentu, głosił koniec świata jako tryumf Izraela i sąd nad jego wrogami.

Święty Jan Chrzciciel mówi o końcu świata jako o sądzie nad każdym z nas.

*

Bóg przerasta nasze rozumowanie. Mesjasz przyszedł niepodobny do tego, na jakiego czekano: urodził się w stajni jako bezradne dziecko, stał się tułaczem na wygnaniu, po powrocie z ziemi egipskiej otoczył się biedakami, mówił o królestwie niewidzialnym, opierającym się na miłości i dobroci, a nie na przemocy, wojsku, policji.

Żeby na takiego Mesjasza czekać i takiego uznać w swoim życiu, trzeba było oderwać się od tego, co zewnętrzne i powierzchowne.

Trzeba zaufać Bogu, który widzi więcej niż nasze ciasne ludzkie oczy. Ufać nawet wtedy, gdy zaczną nam przybijać tępymi gwoździami ręce i nogi do krzyża.

O nawróceniach

W jaki sposób Bóg nawraca grzeszników

rozmaicie

 

często jak wiatr co pędzi stado kapeluszy

chwyta duszę wprost z miejsca i targa za uszy

 

niekiedy z uśmiechem, prawie że wesoło

święci biorą za rękę i bawią się w koło

 

a czasem — nie do wiary

ni z tego ni z owego

łzę zdejmujesz z twarzy

jak pieszczotę śniegu

Jan Twardowski (1915-2006), ksiądz i poeta, często mówił o swoich dwóch powołaniach. Inspiracją była dlań Ewangelia oraz własne doświadczenia i przeżycia (książka własnego życia - jak mówił). W obu powołaniach poszukiwał prostych, zwięzłych środków wyrazu. Niniejsza publikacja łączy słowa kaznodziei i słowa poety. Krótkie komentarze ewangeliczne oraz kojarzący się z konkretną Ewangelią wiersz - ułożone są w cyklu niedziel i świąt trzech lat liturgicznych: A, B, C, od pierwszej niedzieli Adwentu do niedzieli Chrystusa Króla. Okazją wznowienia publikacji ABC księdza Twardowskiego. Kazania najkrótsze jest przypadająca 1 czerwca 2015 roku setna rocznica urodzin Autora - księdza, który pisał wiersze.

Wydawca: IW PAX 2015
ISBN: 978-83-211-1962-5
Kup w księgarni PAX


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: nawrócenie Adwent przemiana Jan Chrzciciel czuwanie Królestwo Boże poszukiwanie Boga egoizm powierzchowność
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W