Homilia / XXIV Niedziela Zwykła / rok C
XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA ROK C (zielony) 12 września 2010 nr 44
Kto z nas, mając 100 owiec, gdyby zgubił jedną, zostawiłby 99 i poszedł szukać tej zgubionej? Pewnie nikt. Nauczeni logicznego myślenia postąpilibyśmy zupełnie inaczej. Może dodatkowe ogrodzenie? Może kolejny pies, aby lepiej przypilnował stado? Tymczasem pasterz zostawia 99 i idzie za tą jedną, która się zagubiła. Co to oznacza? Gdy wokół Jezusa zgromadzili się „wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać”, On wykorzystując okazję odkrywa przed nimi, jaki jest Bóg. Otóż ten Bóg jest wytrwały w miłości, a po ludzku nielogiczny. Gdy człowiek zgubi się poprzez swój grzech, Bóg nie zostawia go samego, ale idzie za nim aż go znajdzie.
Jezus zachęca nas dziś do zadania sobie pytania: w jakiego Boga Ty wierzysz? Jak często twoja słabość, której doświadczasz mówi ci: On już cię nie kocha; nie jesteś godzien, aby być Jego dzieckiem. Może od młodych lat słyszałeś, jak rodzice czy dziadkowie mówili ci: „jeśli zrobisz to źle, to Bóg cię ukarze; nie rób tak, bo Bozia cię porwie; a widzisz Bozia cię ukarała...” i wiele podobnych „wychowawczych” stwierdzeń. Wielu z nas ma serca nasączone takim jadem kłamstwa. Jak wielu „czuje”, że Bóg nieustannie ich obserwuje i tylko czyha, żeby ich na czymś przyłapać, aby potem rozkoszować się ukaraniem ich? Czy taki jest nasz Bóg? Jezus chce burzyć nasze „logiczne” myślenie o Bogu i ukazuje nam „nielogiczne” szaleństwo Bożej miłości do nas — miłości mimo naszej słabości, bo tak właśnie kocha Bóg.
„Cieszcie się ze mną,
bo znalazłam drachmę,
którą zgubiłam”.
(Łk 15,6)
opr. aw/aw
Dzień Pański to doskonała pomoc w pracy duszpasterskiej: w sobotnim przygotowaniu do niedzielnej liturgii, w przeżywaniu niedzielnej Eucharystii, na spotkaniach grup modlitewnych podczas lectio divina, w nabożeństwach biblijnych i w duszpasterstwach specjalnych, a także dla każdego, kto pragnie pogłębić znajomość słowa Bożego.
Może stać się miłym prezentem dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy św. Dzień Pański ukazuje się w każdą niedzielę, niektóre święta i uroczystości. Ułatwia pełniejsze przeżycie Eucharystii, lepsze zrozumienie słowa Bożego.
W każdym numerze Biuletynu znajduje się krótkie rozważanie, które wydobywa najistotniejsze treści z czytań mszalnych, komentarze, teksty obrzędów wstępnych i liturgii eucharystycznej, katechezę związaną z tematyką danego tygodnia lub miesiąca, która odnosi się do życia religijnego i społecznego oraz teksty pieśni odpowiadające liturgii dnia.