Homilia / Niedziela Palmowa / rok C
NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ, ROK C (czerwony) 28 marca 2010 nr 14
Niedziela Palmowa przypomina nam uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, triumfalny pochód wśród okrzyków „Hosanna”, entuzjazm wiwatujących na cześć Króla. Także dzisiejsza liturgia poprzez śpiew „Hosanna Synowi Dawidowemu”, przy falowaniu kolorowych palm, ma charakter bardzo uroczysty. Choć entuzjazm tłumów wydaje się nie mieć końca, nie wszystkim się udziela: „uczeni w Piśmie”, możni i książęta tego świata są przerażeni. To przecież oni mają monopol na władzę, odbieranie zaszczytów, adorację tłumów. Dlaczego więc „motłoch” wita syna cieśli z Nazaretu jak Króla? Przecież On nie jest politycznie poprawny. Wzywa do miłości nieprzyjaciół, wyrzuca faryzeuszom ich obłudę, wysoko stawia poprzeczkę narzeczonym, którzy chcieliby się kochać „do upadłego”, każe nadstawiać drugi policzek, bluźni, mówiąc, że jest Synem Bożym. Czyżby tłum zrozumiał, że wszystko, czym karmiono go wcześniej, to krętactwo i manipulacja?
Jezus pozostaje jakby niewzruszony: dostojny, poważny, jak poważna jest chwila. Oto nadchodzi czas, gdy pod wpływem propagandy zmieni się nastrój wiwatujących. W liturgii wejdziemy w rozważanie męki Zbawiciela. Tłum zacznie wołać z krwiożerczą namiętnością: „Ukrzyżuj Go!!!”, a panowie tego świata znowu będą mogli spać spokojnie i dumać nad tworzeniem „nowego ładu”, w którym do woli ustawowo można zabijać nienarodzonych, miłosiernie skracać życie chorych i starców, czy demoralizować młodych. A Jezus jedzie naprzód, do Jerozolimy, by zwyciężyć świat.
„Jezu, wspomnij na mnie,
gdy przyjdziesz do swego królestwa”.
(Łk 23,42)
opr. aw/aw
Dzień Pański to doskonała pomoc w pracy duszpasterskiej: w sobotnim przygotowaniu do niedzielnej liturgii, w przeżywaniu niedzielnej Eucharystii, na spotkaniach grup modlitewnych podczas lectio divina, w nabożeństwach biblijnych i w duszpasterstwach specjalnych, a także dla każdego, kto pragnie pogłębić znajomość słowa Bożego.
Może stać się miłym prezentem dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy św. Dzień Pański ukazuje się w każdą niedzielę, niektóre święta i uroczystości. Ułatwia pełniejsze przeżycie Eucharystii, lepsze zrozumienie słowa Bożego.
W każdym numerze Biuletynu znajduje się krótkie rozważanie, które wydobywa najistotniejsze treści z czytań mszalnych, komentarze, teksty obrzędów wstępnych i liturgii eucharystycznej, katechezę związaną z tematyką danego tygodnia lub miesiąca, która odnosi się do życia religijnego i społecznego oraz teksty pieśni odpowiadające liturgii dnia.