Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Ks. Edward Staniek

HOMILIE NA NIEDZIELE I ŚWIĘTA

Rok A, B, C
© Copyright by Wydawnictwo "M", Kraków 2003
Wydawnictwo "M" ul. Zamkowa 4/4, 30-301 Kraków tel./fax (012) 269-34-62, 269-32-74, 269-32-77
www.wydm.pl e-mail: wydm@wydm.pl

DZIEWIĄTA NIEDZIELA ZWYKŁA

Czyt. I - 1 Krl 8,11-13 Czyt. II - Ga 1,1-2.6-10 Ewangelia - Łk 7,1-10

POD PRĄD LUDZKIEJ OPINII

Jednym z najtrudniejszych momentów na drodze wiodącej do dojrzałości jest opanowanie sztuki mówienia „nie", sztuki mądrego sprzeciwu. Na co dzień nawet sobie nie zdajemy sprawy z tego, jaką siłą jest opinia ludzka i - dodajmy od razu - rzadko kiedy siłą pozytywną. Dziś opinia kształtuje wzorce dalekie od wymagań prawdy, sprawiedliwości, uczciwości. Dopiero próba przeciwstawienia się opinii ujawnia jej siłę. Tymczasem człowiek wierzący raz po raz musi się jej przeciwstawiać. Musi bowiem liczyć się z opinią Boga, a nie ludzi. W życiu bywają sytuacje, że wbrew wszystkim i wszystkiemu trzeba stanąć po stronie Boga. To nie jest łatwe. Dziś św. Paweł wzywa nas do zrobienia rachunku sumienia z uległości wobec opinii ludzkiej. On zabiegał o to, by nie ludziom się podobać jeno Bogu. Życie chrześcijanina to często płynięcie pod prąd. Słabe ryby tego nie potrafią, one płyną z prądem. Zbawienie jednak jest u źródła, a nie w morzu. Bóg wzywa do siebie, do źródła. Ludzie tego świata ciągną za sobą ku łatwiźnie, ku morzu. Trzeba wielkiej odwagi, by dzień po dniu, miesiąc po miesiącu płynąć pod prąd, zabiegając o to, by się podobać Bogu, a nie ludziom.

Taka odwaga może być oparta tylko o bardzo głęboką wiarę, taką jak wiara setnika, którą Chrystus wychwala w dzisiejszej Ewangelii. To wiara pozwala człowiekowi bardziej liczyć się z Bogiem niż z ludźmi.

Obok wiary, do sprzeciwienia się opinii ludzkiej jest potrzebna mądra odwaga. Tej zaś trzeba się uczyć długie lata. Umiejętność powiedzenia „nie" - wtedy, gdy wszystko zmusza do mówienia „tak", lub odwrotnie, powiedzenie „tak", mimo że otoczenie domaga się „nie", wymaga wielkiej mądrości. Wypracowanie mądrej odwagi stanowi jeden z najtrudniejszych problemów wychowawczych. Ileż ćwiczeń musi człowiek zaliczyć w życiu, by w trudnej sytuacji zdał na bardzo dobry egzamin z mądrej odwagi. Jedno jest pewne - w szkole Jezusa trzeba opanować umiejętność mądrego sprzeciwiania się opinii ludzkiej. Nie ludzie nas potem przyjdą sądzić, lecz Bóg. Nie ludzie usprawiedliwią, lecz Bóg.


opr. ab/mg

Copyright © by Wydawnictwo "m"

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: dojrzałość rok C sprzeciw sąd rachunek sumienia odwaga opinia Homilie kazania niedziele krótkie 9. niedziela zwykła
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W