Poznaj dzisiaj i rozważ w swym sercu

Rozważanie / homilia na Niedzielę Najśw. Trójcy roku B

Dane statystyczne dotyczące życia religijnego Polaków, publikowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, pokazują, że ogólne stwierdzenie „jestem wierzący” bardzo często nie idzie w parze z wyznawaniem poszczególnych prawd wiary, zwłaszcza tych, które dotyczą spraw ostatecznych.

Właściwie już samo spojrzenie na historie ludzi, które zostały zapisane na kartach Starego i Nowego Testamentu, pokazuje nam, że nawet człowiek, który widział „wielkie dzieła Boże”, wobec nowych, konkretnych wyzwań, które przynosi każdy dzień, pozostaje często niedowiarkiem. Słowa Mojżesza, które słyszymy dziś w pierwszym czytaniu, są swego rodzaju streszczeniem pewnego etapu w dziejach Narodu Wybranego. W samych pytaniach zawiera się zaś jakaś odpowiedź na wątpliwości dotyczące Bożej opieki nad Izraelem. Jest to wezwanie do wiary w jedynego Boga: „Poznaj dzisiaj i rozważ w swym sercu, że Pan jest Bogiem, a na niebie wysoko i na ziemi nisko nie ma innego”.

Retoryczne pytania Mojżesza, zawarte w Księdze Powtórzonego Prawa, można by właściwie odczytać jako pytania na każdy czas, skierowane do ludzi każdej epoki: „Czy usiłował Bóg przyjść i wybrać sobie jeden naród spośród innych narodów przez doświadczenia, znaki, cuda i wojny, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem, dziełami przerażającymi, jak to wszystko, co tobie uczynił twój Pan Bóg w...” - w miejsce kropek, zamiast Egiptu, każdy może wpisać to, co jest jego ziemią ucisku - miejscem, sytuacją czy wydarzeniem, od których trzeba się wyzwolić. Doświadczenie bliskości Boga i Jego działania bywa niekiedy bardzo zwyczajne, nieomal niedostrzegalne, jak w monotonnej wędrówce Izraelitów przez pustynię. Dopiero więc, gdy posłuchamy wezwania Mojżesza, aby poznać i rozważyć w sercu, jak Bóg działa w naszym życiu i przemienia nas dzień po dniu, odkryjemy, że także do nas przychodzi Pan.

Niech dzisiejsza niedziela, która kieruje nasze oczy ku tajemnicy Trójcy Przenajświętszej, będzie okazją do zadania sobie pytania o wiarę. Niech będzie to pytanie o wiarę w Boga prawdziwego. Nie skrojonego według naszych potrzeb i oczekiwań, na nasz obraz i podobieństwo, ale o Boga, który nas pragnie przemienić na obraz i podobieństwo swoje.


opr. mg/mg



« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama