Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


ks. Marek Dziewiecki

Antykoncepcja prowadzi do aborcjiW The Guardian ukazał się artykuł Polly Curtis na temat najnowszych badań seksuologów z Edynburga, (http://zdrowie.onet.pl/1384333,2042,,,,co_wiemy_o_antykoncepcji,seks.html) na temat antykoncepcji i aborcji. W imieniu zespołu naukowców wyniki tych badań zaprezentowała Anna Glasier, nie podając jednak żadnych wniosków psychopedagogicznych, które z tych badań wynikają. A. Glasier ograniczyła się jedynie do sformułowania wniosku, że kobiety powinny uważniej niż dotąd stosować antykoncepcję. Tymczasem wyniki omawianych badań stanowią ważny argument w toczącej się również w naszym kraju dyskusji na temat modelu wychowania seksualnego w szkołach oraz na temat promowanego przez liberalne środowiska założenia, jakoby stosowanie antykoncepcji było skutecznym sposobem na ograniczanie liczby dokonywanych aborcji. Po raz kolejny okazało się, że fakty zdecydowanie przeczą tego typu twierdzeniu.

Badania seksuologów z Edynburga są reprezentacyjne i miarodajne, gdyż naukowcy objęli nimi prawie trzy tysiące kobiet w ciąży oraz 900 kobiet, które zamierzały poddać się aborcji. Kobiety pytano o to, czy zamierzały zajść w ciążę, jakie środki antykoncepcyjne stosowały i czy uważają, że moment zajścia w ciążę był właściwy. Dwie trzecie kobiet oczekujących narodzin dziecka świadomie pragnęło potomstwa, zaś co dziesiąta zdecydowanie nie chciała zajść w ciążę.

Najbardziej symptomatycznym wynikiem badań przeprowadzonych przez seksuologów z Edynburga jest fakt, że aż 75% wszystkich przypadków aborcji dokonują te kobiety, które stosują antykoncepcję! Tylko 25% ogólnej liczby aborcji dokonują kobiety, które nie stosują antykoncepcji! Te wyniki mogą być zaskakujące jedynie dla tych, którzy podchodzą do sprawy antykoncepcji w sposób ideologiczny, a nie w sposób realistyczny. Stosowanie antykoncepcji oznacza, że dana osoba rezygnuje z wiedzy na temat cyklicznej płodności pary ludzkiej i że szuka w tej dziedzinie rozwiązań opartych na ignorancji oraz na tym, co łatwiejsze, a nie na tym, co mądrzejsze. W konsekwencji takiej filozofii życia osoby, które decydują się na stosowanie antykoncepcji w miejsce odpowiedzialnego rodzicielstwa, łatwo ulegają pokusie aborcji wtedy, gdy antykoncepcja zawodzi.

Badania seksuologów z Edynburga to kolejne, empiryczne potwierdzenie faktu, że antykoncepcja nie tylko nie zmniejsza liczby aborcji, ale przeciwnie — zwiększa skalę tego dramatycznego zjawiska. Najnowsze badania naukowców angielskich to zatem kolejny dowód na to, że najskuteczniejszym sposobem zmniejszania liczby aborcji nie jest upowszechnianie antykoncepcji lecz przekazywanie solidnej wiedzy na temat płodności pary ludzkiej oraz pomaganie nastolatkom w tworzeniu dojrzałych więzi międzyludzkich, chronionych mądrą hierarchią wartości.

Dramatem w naszych czasach jest to, że wielu — a w niektórych środowiskach zdecydowana większość! - seksuologów, pedagogów i psychologów nie ma odwagi nawet wspomnieć młodzieży o tym, że w sferze seksualnej są możliwe takie postawy, dzięki którym w ogóle nie ryzykuje się zdrowia i życia dla chwili przyjemności seksualnej. To oczywiste, że o swoich postawach decydują sami zainteresowani, ale rolą odpowiedzialnych wychowawców jest przekazanie wychowankom rzetelnej wiedzy po to, by młodzi mieli szansę na podejmowanie rozważnych decyzji.

Wychowankowie mają prawo wiedzieć o tym, że w odniesieniu do zachowań seksualnych wstrzemięźliwość przedmałżeńska i wzajemna wierność małżeńska to jedyny stuprocentowo pewny sposób ochrony przed AIDS i innymi chorobami wenerycznymi. Mają też prawo wiedzieć o tym, że znajomość fizjologii płodności pary ludzkiej pozwala na regularne współżycie seksualne z zachowaniem odpowiedzialnego rodzicielstwa bez potrzeby sięgania po antykoncepcję. Mają wreszcie prawo do wiedzy o tym, że najczęściej aborcji poddają się te kobiety, które stosują antykoncepcję.

Badania z Edynburga po raz kolejny potwierdzają fakt, że skutecznym sposobem na zapobieganie aborcji nie jest zatem promowanie antykoncepcji lecz upowszechnianie wśród młodych ludzi wiedzy na temat cyklu płodności właśnie po to, by nie musieli zawierzać sprawy rodzicielstwa zawodnej antykoncepcji. Seksuolodzy angielscy pomogli obalić jeden z najbardziej agresywnie promowanych i „poprawnych” politycznie mitów XXI wieku, a mianowicie mit, że aborcji dokonują głównie te kobiety, które nie stosują antykoncepcji. Należy się jednak spodziewać, że mit ten będzie nadal z uporem podtrzymywany przez tych wszystkich, którzy bogacą się na produkcji, sprzedaży i reklamowaniu antykoncepcji. O tym też młodzi ludzie powinni dowiedzieć się od wychowawców. Mniej wtedy będzie tych, którzy z powodu ignorancji czy naiwności krzywdzą siebie i innych w sferze seksualnej.

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: AIDS seks aborcja przerywanie ciąży antykoncepcja zapobieganie ciąży seksuologia seksuolog badania empiryczne Anna Glasier choroby weneryczne
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W