Seks a cele życiowe

Scenariusz lekcji na temat "Seks a cele życiowe"

Treść:

Inicjacja seksualna i jej uwarunkowania.

Następstwa przedwczesnej inicjacji seksualnej.

Cele:

- uczeń rozumie znaczenie pojęć: sens życia, przedwczesna inicjacja seksualna, zna konsekwencje współżycia seksualnego;

- rozumie konieczność odłożenia decyzji o inicjacji seksualnej;

- wczuwa się w sytuację bycia matką lub ojcem.

Metody i techniki pracy z grupą:

miniwykład, ankieta aktywizująca, “burza mozgów”, psychodrama, zabawa

rozluźniająca, dyskusja, zabawa edukacyjna, zabawa.

Środki dydaktyczne:

arkusze papieru A1, karteczki, przygotowane wcześniej plansze,

magnetofon, kaseta z nastrojową muzyką.

Czas 45 min.


PRZEBIEG LEKCJI


1. Nauczyciel mówi: Zapewne każdy z was zadaje sobie co jakiś czas pytania o sens życia. Różne bywają na nie odpowiedzi. Generalnie jednak można powiedzieć, że życie ma sens, o ile tworzy jakąś zintegrowaną, spójną całość zorientowaną na realizację ważnych dla jednostki celów. Każdy z nas posiada jakieś cele: bliskie i dalekie, doraźne i ostateczne. Aby je zrealizować niezbędne jest podejmowanie pewnych działań.

Nauczyciel rozwiesza planszę i prosi o odczytanie jej treści.

Życie ludzkie jako zespół działań

tworzy zwartą i dorzeczną całość, jeżeli cele ostateczne, kierujące tymi działaniami, układają się harmonijnie, wspierają się wzajemnie. Nie ma sensu życie składające się z działań kierowanych dorywczymi impulsami, nie związanymi żadną jednoczącą je myślą, nieraz niezgodnymi z sobą - “życie z dnia na dzień”.

Nauczyciel zadaje uczniom pytanie, czy zgadzają się z tą opinią? Prosi o wypowiedź kilka osób. Następnie zawiesza kolejną planszę:

Dobierając cele ostateczne i środki działania trzeba:

  • Odróżnić to, co dobre od tego, co złe dla jednostki podejmującej działanie.
  • Porównać wartość celu z wartością ofiar niezbędnych do jego osiągnięcia.
  • Tak zharmonizować środki działania i cele, aby nie marnować żadnego dobra, aby działanie częściowe nie okazało się szkodliwe ze względu na cel ostateczny.
  • Konsekwencji, by wytrwale dążyć do obranych celów.

(Czas 10 min.)

2. Nauczyciel proponuje, aby tak sformułowane potrzeby niezbędne jego zdaniem do realizowania wartościowego życia uczniowie uwzględnili w ćwiczeniu. Rozdaje niewielkie karteczki i prosi, by każdy zapisał na nich 5 marzeń lub 5 celów, do których dąży.

Proponuje, by rozpocząć pracę od zapisywania celów najważniejszych, a potem przejść do tych, których wartość jest coraz mniejsza. Podkreśla, że karteczek nikt nie będzie odczytywał.

Wykonywaniu ćwiczenia może towarzyszyć nastrojowa muzyka. Karteczki zostają na stolikach.

Nauczyciel proponuje krótki relaks. Uczniowie wstają i spacerują chwilę po sali. Następnie nauczyciel poleca: Uściśnijcie dłonie koleżankom, kolegom, tym, których lubicie, z którymi chodzicie razem do szkoły, których hobby akceptujecie.

Uczniowie przez około 1 minutę przekazują sobie uściski, po czym zajmują swoje miejsca.

(Czas 5 min.)

3. Nauczyciel mówi: Wyobraźcie sobie, że wasz uścisk dłoni, ten osobisty kontakt jest symbolem - utożsamieniem kontaktu seksualnego. Umówmy się, że inicjacja seksualna jest już naszym doświadczeniem. Jest też naszym doświadczeniem problem, który pojawił się jako jej konsekwencja. Proszę przez moment wczuć się w taką sytuację.

Ty dziewczyno - nauczyciel zwraca się do uczennic - czujesz w sobie nowe życie, jesteś w ciąży. Ty chłopcze - nauczyciel spogląda na uczniów - otrzymujesz informację, że niebawem będziesz ojcem. Następnie poleca uczniom, aby skreślili 3 pierwsze marzenia zapisane na swojej kartce. Tłumaczy, że właśnie one nie będą mogły być zrealizowane z powodu sytuacji, w której znalazł się każdy z nich. Następnie, kolejnym uczniom zadaje pytania typu:

Jak się czujesz?

Co przeżywasz?

Jak zaistniała sytuacja może wpłynąć na twoje życie?

Jak zmienią się twoje stosunki z otoczeniem?

Co musisz zmienić w swoim życiu? itp.

Każdy uczeń powinien się wypowiedzieć. Ważne, by pierwsze pytania skierowane były do odpowiedzialnych uczniów, którzy nie zbagatelizują eksperymentu. Po rundzie pytań i odpowiedzi nauczyciel podsumowuje ćwiczenie.

Dla nikogo ta zadana do przeżycia sytuacja nie była prosta. Nikt nie chciałby się w niej teraz znaleźć. Wymagałaby odpowiedzialnych i trudnych decyzji, zmiany stylu życia, opóźnienia lub wyeliminowania realizacji naszych marzeń. Nie życzę wam takiego problemu. O tym, czy jednak może się on pojawić, decydujecie wy - autorzy własnego życia.

Współżycie seksualne może być ekscytującym przeżyciem, uwznioślającym miłość partnerów, przeżyciem, którego efektem bywa oczekiwana, radosna ciąża - początek życia wymarzonego dziecka. Teraz mogłoby wnieść w nasze działania skutki nieplanowane, utrudniające realizację życiowych celów, marzeń, mogłoby stać się ciężarem zbyt trudnym obecnie do udźwignięcia przez niejednego z was.

(Czas 15 min.)

4. Nauczyciel dzieli tablicę pionową kreską na dwie równe części. W jednej części pisze wyraz Za, w drugiej Przeciw. Zwraca się do uczniów:

Zastanówmy się wspólnie nad powodami zbyt wczesnej inicjacji seksualnej. Proszę, stosując zasadę “burzy mózgów”, sugerować motywację takich działań.

Nauczyciel zapisuje je w rubryce Za.

Proszę teraz o podawanie argumentów wskazujących na potrzebę odłożenia decyzji o zbyt wczesnej inicjacji seksualnej.

Nauczyciel zapisuje je w rubryce Przeciw.

Za

Przeciw

  • Presja otoczenia; inni już to robią;
  • ciekawość;
  • dowód miłości;
  • nie chcę rozczarować partnera;
  • nie potrafię mu odmówić;
  • potrzeba seksualna.
  • nie jestem jeszcze żoną, mężem;
  • nieoczekiwana ciąża;
  • możliwość zakażenia się (HIV i inne);
  • zmiana stylu życia;
  • niezrealizowane marzenia;
  • reakcja otoczenia;
  • odejście od rodziny;
  • natłok obowiązków;
  • trudności ekonomiczne;
  • utrata młodości.

Podsumowując lekcję nauczyciel mówi: Myślę, że każdy z was, indywidualnie wyciągnie wnioski z dzisiejszej lekcji. Przyjrzyjcie się szali tych kontrastowych argumentów. Która jest cięższa?

Na zakończenie naszych zajęć chciałabym sprowokować was do refleksji opartej na słowach Antoine´ a. de Saint Exupéry’ego:

Miłość w swej istocie jest pragnieniem miłości, o czym wiedzą tancerze i tancerki, tworząc cały poemat ze zbliżania się ku sobie, choć mogliby połączyć się od razu.

(Czas 15 min.)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama