Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


źródło: Niedziela

Ks. Łukasz Jaksik

Hiobowe wieści z JaponiiNajpierw było tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi, potem zabójcze tsunami, a na koniec — pożary i eksplozje w elektrowniach atomowych oraz złowieszczy wyciek radioaktywny

Sytuacja wokół reaktorów na początku nie wyglądała tak groźnie. Jak zapewniał rząd Japonii, aparatura wyłączyła się automatycznie i nie było mowy ani o eksplozji, ani o zabójczym promieniowaniu. Niestety, zawiodło chłodzenie, a sytuacja dramatycznie pogorszyła się 15 marca, kiedy w elektrowni atomowej Fukushima doszło do wybuchu w reaktorze numer dwa i do pożaru reaktora numer cztery. W świat powędrowały kolejne wieści hiobowe: promieniowanie coraz bardziej zagraża ludziom i środowisku.

Śmiertelny pocałunek natury

Wszystko zaczęło się jednak kilka dni wcześniej. 11 marca zatrzęsła się ziemia z niespotykaną dotychczas siłą. Odpowiedzialne za nieszczęście były płyty tektoniczne, z których składa się 70-metrowa, najbardziej zewnętrzna warstwa ziemi. — Większość trzęsień ziemi występuje na granicach „dryfujących” płyt — informuje Grzegorz Wróbel z Państwowego Instytutu Geologicznego. Kiedy dojdzie do ruchów tektonicznych pod oceanem, a skala zjawiska znacznie przekracza normę, dochodzi do groźniejszego nieraz w skutkach zjawiska, jakim jest tsunami. Tak też się stało w Japonii, gdzie wysoka technologia pozwala na budowę domów w miarę odpornych na wstrząsy, a jednocześnie bezbronnych wobec wielometrowej fali uderzającej w wybrzeże z zabójczą siłą.

Jak informuje w „Polityce” Mirosław Rutkowski, „tsunami” jest wyrazem japońskim, składającym się z dwóch ideogramów: „tsu” oznacza wybrzeże, a „nami” — falę. O ile ostatnie trzęsienie ziemi nie przyniosło najtragiczniejszych strat, o tyle tsunami zmiotło z powierzchni ziemi całe osiedla, pociągi i samochody.

Świat niesie pomoc

13 marca w Watykanie, podczas niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” Benedykt XVI wyraził „duchową bliskość względem drogich mieszkańców” Japonii, którzy „godnie i mężnie stawiają czoło konsekwencjom nieszczęść”. I zapewnił o swej modlitwie za ofiary tragicznego trzęsienia ziemi i tsunami. Zwierzchnicy religijni i chrześcijańskie organizacje pomocy solidaryzują się z Japończykami. Zaraz po kataklizmie w imieniu Benedykta XVI telegram kondolencyjny wystosował kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Papież zapewnił o swej modlitwie za zmarłych w wyniku katastrofalnego trzęsienia ziemi i fal tsunami, które zniszczyły północno-wschodnie wybrzeże. Ojciec Święty prosił „o Boże błogosławieństwo, moc i pociechę dla ich rodzin i przyjaciół”.

Jak poinformował nuncjusz apostolski w Japonii abp Alberto Bottari de Castello, z natychmiastową pomocą pospieszyła Papieska Rada „Cor Unum”, przesyłając na konto Caritas Japonii 150 tys. dolarów. Również Caritas Internationalis przekazała od razu 50 tys. euro. Jednocześnie, obok zbiórki pieniędzy w katolickich instytucjach, wolontariusze Caritas biorą udział w bezpośrednich działaniach na miejscu.

Nie jest prawdą, że Japonia nie potrzebuje pomocy z zewnątrz. Jak powiedział Radiu Watykańskiemu ordynariusz diecezji Niigata bp Isao Kikuchi, Japończycy są przerażeni skalą katastrofy. Choć posiadają niezbędne środki materialne, by pozbierać się po trzęsieniu ziemi, potrzebują duchowego wsparcia reszty świata. — Potrzebujemy waszej modlitwy — apeluje bp Kikuchi.— Widzę, że większość ludzi jest w szoku. Czegoś takiego jeszcze nigdy nie doświadczyliśmy, choć jesteśmy przyzwyczajeni do trzęsień ziemi i władze są do nich dobrze przygotowane — dodał.

Biskup przyznał, że Japończyków najbardziej przeraziło tsunami, choć i ono nie było dla nich nowym doświadczeniem, nigdy jednak wcześniej nie było tak wielkie. — Nowym doświadczeniem jest natomiast uszkodzenie elektrowni atomowej. Choć jestem pewny, że władze są i na to przygotowane, to jednak czegoś podobnego jeszcze u nas nie było. I to napawa lękiem, tym bardziej że ludzie wciąż mają jeszcze w pamięci wojenną tragedię z Hiroszimy i Nagasaki. Dlatego potrzebujemy wyrazów solidarności z zewnątrz. To ważne, by Japończycy wiedzieli, że ludzie na całym świecie śledzą naszą tragedię, pamiętają o nas, modlą się za nas i nas wspierają — powiedział papieskiej rozgłośni japoński hierarcha.

Spełniona przepowiednia?

Przy okazji tragicznych doniesień z Japonii niektóre agencje prasowe zwracają uwagę na to, że epicentrum katastrofalnego trzęsienia ziemi znajdowało się niedaleko miejsca słynnych objawień Matki Bożej w Akita nad Morzem Japońskim, które miały być kontynuacją Fatimy i mówiły o grożących światu naturalnych klęskach. Widzenia, których nadprzyrodzoność potwierdził w 1982 r. miejscowy ordynariusz, zezwalając jednocześnie na oddawanie czci Matce Bożej z Akita, były udziałem zakonnicy, s. Agnes Sasagawy ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Eucharystii.

W objawieniach z 1973 r., z których jedno nastąpiło dokładnie w 56. rocznicę ostatniego objawienia w Fatimie, zakonnica ujrzała niezwykłe światło wychodzące z tabernakulum. Miała także zobaczyć i usłyszeć Maryję wzywającą do modlitwy za grzeszników, którzy potrzebują pokuty i nawrócenia.

— Będzie to kara większa niż potop, nieporównywalna z niczym, co widział świat. Ogień spadnie z nieba i unicestwi większą część ludzkości, dobrych na równi ze złymi, nie oszczędzając ani kapłanów, ani wiernych — usłyszała wizjonerka od Maryi.

Krajobraz po katastrofie

Konferencja Biskupów Japonii spotka się w Sendai na specjalnym posiedzeniu. — Po spustoszeniach, jakie spowodowało tsunami i wobec niepewności co do sytuacji w elektrowniach atomowych, społeczeństwo całej Japonii jest przerażone i zdezorientowane — powiedział Martin Tetsuo Hiraga, biskup północnojapońskiej diecezji Sendai, w rozmowie z misyjną agencją Fides. — Nie jesteśmy jeszcze w stanie oszacować rozmiarów spustoszeń — dodał biskup Sendai. Jego diecezja jest jedną z najbardziej dotkniętych kataklizmem.

Natomiast nuncjusz apostolski w Japonii abp Alberto Bottari de Castello wyznał w rozmowie z Radiem Watykańskim, że po chwilowym uspokojeniu się po pierwszej fali trzęsienia ziemi Japończycy znowu obawiają się kolejnych wstrząsów. Zwrócił uwagę na skąpe doniesienia mediów o sytuacji w kraju. Rząd racjonuje prąd po zamknięciu elektrowni jądrowych, a cała Japonia znajduje się w sytuacji wyjątkowej.

W północnej części kraju ratownicy poszukują osób, które przeżyły kataklizm. Policja mówi o 5 tys. śmiertelnych ofiar i zaginionych. Liczba ta cały czas wzrasta. Dotychczas nic nie wiadomo o losie 10 tys. osób z prowincji Miyagi.

Abp de Castello przypomniał, że jedną z ofiar tsunami jest kanadyjski misjonarz ks. André Lachapelle. Urodzony w 1934 r. ks. Lachapelle należał do Towarzystwa Misyjnego z Quebecu. Był kapłanem bardzo lubianym w Sendai, został m.in. animatorem ruchu Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym oraz nauczycielem religii w szkołach katolickich w Sendai. Wydał kilka religijnych książek po japońsku.

Nuncjusz poinformował, że nadal nie wiadomo, jak wiele osób duchownych znajduje się wśród zaginionych. — Brak kontaktu z niektórymi wspólnotami od dnia trzęsienia ziemi bardzo nas niepokoi.

Pomóżmy!

Caritas Polska 12 marca rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w Japonii. — Dziękujemy za okazywane współczucie i solidarność z Japończykami — powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz. — Łączymy się w bólu i modlitwie z rodzinami ofiar. Zbieramy dalsze fundusze, by móc przekazać je Caritas Japonia. Dziś wysłaliśmy pierwszą transzę w wysokości 50 tys. euro. O ich wykorzystaniu zdecyduje Zarząd Caritas Japonia.

Caritas Polska pozostaje w stałym kontakcie z Caritas Internationalis i Caritas międzynarodowymi. Caritas Japonia będzie koncentrować swoje wysiłki na etapie rehabilitacji. Trzęsienia ziemi i tsunami wywołują szkody nie tylko fizyczne, ale także psychiczne. — Będziemy towarzyszyć ludziom, którzy stracili wszystko i nie mają nikogo, na kim mogliby polegać — podkreślił bp Isao Kikuchi, który niedawno został przewodniczącym Caritas Azja.

Autor korzystał m.in. z serwisu KAIopr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Caritas pomoc Japonia trzęsienie ziemi potop katastrofa elektrownia atomowa tsunami Fukushima objawienia z Akita Matka Boża z Akita ogień z nieba Martin Tetsuo Hiraga Miyagi Alberto Bottari de Castello

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W