Na pomoc Kościołowi

Rozmowa z wieloletnią sekretarz "Kirche im Not" o prześladowaniach Kościoła

Na pomoc Kościołowi

Jakie sygnały obecnie docierają do „Kirche in Not" na temat prześladowań chrześcijan?

- O prześladowaniach chrześcijan dowiadujemy się z różnych źródeł, zarówno kościelnych, jak i świeckich, jednak najbardziej wiarygodne są kontakty z biskupami, księżmi i osobami zakonnymi. Przedstawiają oni swoją sytuację podczas odwiedzin w Königstein, pocztą elektroniczną, listownie i telefonicznie. Kiedy dzieje się coś złego, natychmiast nawiązujemy kontakt z przedstawicielami miejscowego Kościoła. Inną możliwość zdobycia informacji dają podróże naszych referentów, które odbywają częściowo z dziennikarzami.

Gdzie są najbardziej zapalne miejsca i jaka jest skala tych prześladowań?

- Prześladowanie chrześcijan trwa już 2000 lat. Przeważnie kojarzy się je mylnie ze starym Rzymem. Jednak największe prześladowanie miało miejsce w XX wieku. Z początkiem XXI wieku nasiliło się ono znacznie w krajach muzułmańskich. W dzisiejszych czasach coraz częściej doświadczamy prześladowań niebezpośrednich, takich jak dyskryminacje i uciski.

W tej chwili jawne prześladowanie cierpią chrześcijanie w Iraku, gdzie do dzisiaj 800 tys. wiernych opuściło kraj i exodus ten nadal trwa; ponadto w Arabii Saudyjskiej, Korei Północnej, w północnej Nigerii, w południowym Sudanie, w Iranie, Erytrei i Zimbabwe. Częściowo dotyka ono chrześcijan w Indiach, Pakistanie, Birmie, Laosie, na Sri Lance, w Indonezji, na Filipinach, w Turcji i Egipcie.

Z dyskryminacją natomiast mamy do czynienia w Wietnamie, na Kubie, w Bośni i Hercegowinie i Etiopii.

W jaki sposób „Kirche in Not" pomaga prześladowanym chrześcijanom?

-Międzynarodowa Organizacja Katolicka „Pomoc Kościołowi w Potrzebie" pomaga prześladowanym chrześcijanom poprzez modlitwę, informację i wsparcie finansowe. W zakresie informacji przygotowujemy rocznie od 150 do 200 raportów na temat sytuacji Kościoła w różnych krajach świata. Rozpowszechniamy je poprzez 17 filii naszej organizacji w poszczególnych mediach lokalnych. Osiem razy w roku prawie 700 tys. dobrodziejów naszego dzieła dowiaduje się o najważniejszych sprawach cierpiącego Kościoła poprzez biuletyn „Echo miłości". Ponadto organizacja publikuje „Raporty o wolnościach religijnych na świecie" (od 8 lat wydawane w języku włoskim, a z końcem października tego roku także angielskim, niemieckim, portugalskim i polskim). Od dziesięciu lat „Pomoc Kościołowi w Potrzebie" wykorzystuje również Internet w celu informowania o problemach Kościoła (zarówno z siedziby centralnej, jak i regionalnie). CRTN (Catholic Radio and Television Network) - to w stu procentach „dziecko" „Pomocy Kościołowi w Potrzebie" - produkuje filmy dokumentalne na temat sytuacji Kościoła. Są one udostępniane w naszych 17 filiach, a zainteresowanym mogą służyć drogą internetową.

Poza tym „Pomoc Kościołowi w Potrzebie" organizuje międzynarodowe kongresy, ostatnio co dwa lata w Augsburgu, aby w ten sposób mówić o problemach prześladowanego Kościoła i uwrażliwiać opinię społeczną.

Nasi pracownicy wykorzystują także spotkania z dobrodziejami dzieła oraz z mediami, aby poruszać to zagadnienie i zwracać uwagę na położenie chrześcijan. Drukujemy i rozpowszechniamy na ten temat również ulotki i broszury.

Tłumaczyła z niemieckiego s. Urszula Fabisiak MChR

Antonia Willemsen (ur. 11.05 1940 r. w Holandii) - przez całe życie związana z „Kirche in Not". Jest siostrzenicą założyciela „Kirche in Not" - ojca Werenfrieda van Straaten (zm. 31.01.2003). W latach 1973-2005 sekretarz generalna „Kirche in Not". Członek Papieskiej Rady „Cor Unum" i Papieskiej Rady ds. Rodziny.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama