Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Giulio Cesare Massa

Kształtowanie samego siebie. Przewodnik psychologiczny


stron: 193
format 145x100 mm
ISBN
W dzisiejszym świecie wszystko jest szczegółowo planowane, wszystko oprócz życia. W świecie pracy, kultury, instytucji mnożą się konferencje, staże, kursy doskonalenia zawodowego, kształcenia ustawicznego, a w niezwykle trudnym zawodzie jakim jest życie zadowalamy się improwizacją i przyzwyczajeniem. Niektórzy, zmęczeni racjonalizmem rodem z Zachodu, który oferując rozwój technologiczno-naukowy załącza w prezencie zanieczyszczenie i nerwice, próbują technik orientalnych. Inni, rozczarowani przeróżnymi modami, czy nałogami, preferują trzymanie się na uboczu. Wielu chciałoby się lepiej „przygotowywać do życia”, lecz nie znajdują oni jednak właściwego bodźca.

Ten prosty „Przewodnik psychologiczny” pragnie przybliżyć poszukującemu czytelnikowi ogromne dziedzictwo biblijno-chrześcijańskiej duchowości, ze szczególnym uwzględnieniem sprawdzonej mądrości Ćwiczeń świętego Ignacego i współczesnych osiągnięć psychologii.

„Kto chce mieć wpływ na kształtowanie samego siebie, musi zrozumieć, że stawką w grze nie jest jakaś marginalna cząstka jego samego, ale całe życie. Mówienie o tym wszystkim jako o ciekawostkach, lub jedynie dla informacji byłoby po prostu stratą czasu...nie jest to hobbistycznie robiony kurs przetrwania. Mamy tylko jedno życie i na każdym kroku musimy dokonywać wyborów, także tego czy się zaniedbać, czy nie...”FRAGMENT:

CEL: TWORZENIE

Ostateczny sens mojego życia

Dla naszego życia, jak i dla każdego innego zjawiska, które zachodzi a następnie rozwija się, niezbędna jest wiedza, w którą stronę zmierzamy i gdzie chcemy dotrzeć. Dlatego też, zaczynamy od rozważań nad celem. Zawsze bowiem musi być jakiś zamiar, jakiś powód, dla którego daną rzecz się robi.

Zauważmy, że zarówno przy budowaniu domu, jak i przy zakładaniu i planowaniu działalności firmy, zamiar jest zawsze jasno określony. To właśnie on popycha do zapoczątkowania i doprowadzenia do końca podjętych przedsięwzięć. W kontekście konkretnego działania zamiar ten określany jest jako cel, który trzeba osiągnąć. Zostaje nam on narzucony przez sytuację ekonomiczną, lub też jest wynikiem jasno określonej potrzeby wynikającej ze specyficznych zapotrzebowań. Z tego to właśnie zamiaru rodzi się chęć by szukać środków i zasobów na jego realizację.

Aby podać przykład celu na gruncie życia prywatnego, wystarczy pomyśleć co może dla kogoś oznaczać osiągnięcie niezależności i podjęcie decyzji o założeniu rodziny z ukochaną osobą. Staje nam przed oczami obraz innych osób, którym udało się podobne marzenie zrealizować. Realizacja ta staje się zatem punktem odniesienia, który w przyszłości będzie motywował i przenikał wszelkie podejmowane działania.

Podobnie rzecz się ma z decyzją o budowaniu własnego życia. Decyzja ta jest odpowiedzią na jakiś zamiar a jednocześnie wytyczeniem celu. Rozpoczynamy więc, próbując zrozumieć cel kształtowania siebie samego. Dopiero bowiem, gdy go poznamy, będziemy mogli podążać we właściwym kierunku.opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: życie sens cel tworzenie kształtowanie siebie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W