Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Poznać swoją seksualność

Justyna Kapłańska

O seksualności dla kobiet

Pomoc dla kobiet, które chcą poznać swoją seksualność i rozpocząć przygodę ku lepszemu jej przeżywaniu.Książka Kim Gaines Eckert „Przemilczana prawda o seksualności. Rzeczy, o których matka nigdy ci nie powiedziała” jest z pewnością pewnym novum na naszym rynku wydawniczym. Jest ona pewną próbą szerszego spojrzenia na problem seksualności i pokazania, że nie sprowadza się on jedynie do seksu, ale obejmuje całą naszą osobowość, w szczególności zaś naszą płciowość – kobiecość i męskość. Jeśli zatem łączy się z naszym funkcjonowaniem jako kobieta czy mężczyzna, to obejmuje nie tylko zachowania, ale także nasze ciało, umysł czy tożsamość społeczną. Autorka pokazuje, jak ważne jest dostrzeganie wszystkich tych aspektów.

Dodatkowo różnorodne fakty odnoszone są do Bożego Objawienia, tak, aby pokazać, jaki jest faktyczny sens seksualności i kim jesteśmy, będąc stworzonymi na Boży obraz. To połączenie psychologii z teologią jest z pewnością plusem tej publikacji, może jednak pojawić się wątpliwość wobec prezentowanych w niej poglądów: czy na pewno seksualność dominuje wszystkie sfery życia? Czy bycie stworzonym na obraz Boga to bycie istotą seksualną? Czy nie pomijamy tutaj wszystkich innych aspektów naszego człowieczeństwa?

Zakładając jednak, że tematyka książki niejako determinuje sposób pisania oraz czytając ją nieco krytycznie, otrzymujemy treści, które mogą nam lepiej przeżywać naszą seksualność i zrozumieć wiele zjawisk, jakie mają miejsce we współczesnym świecie. Autorka przedstawia rolę naszego spostrzegania, naszych ukrytych postaw, schematów nabytych w dzieciństwie i młodości na nasze życie i relacje, pokazuje różne deformacje myślenia o seksualności, mogące być skutkiem różnych zranień z przeszłości, a także wpływu kultury i mediów, które pokazują zafałszowany obraz obu płci oraz ich wzajemnych relacji. Uczulając, by uważnie przyglądać się ocierającym do nas komunikatom oraz temu, co już przyswoiliśmy, uczy, że seksualność i seks to dar i dobro, które zostało nam podarowane przez Boga i które powinniśmy odczytywać w Bożym świetle.

Książka porusza tak wiele kwestii, że nie sposób momentami uniknąć wrażenia pewnego pobieżnego ich traktowania czy "szczątkowości" informacji, a nawet pewnego misz-maszu. Można go jednak potraktować jako wstęp do dalszych własnych poszukiwań w interesujących nas kwestiach. Pozycję tę można określić mianem małego poradnika i katalogu różnych trudności seksualnych oraz zbiorem wskazówek, jak można sobie z nimi poradzić.

Zdecydowanym plusem są także aneksy dołączone do książki. Pierwszy, zatytułowany „Podróż w głąb siebie. Poradnik rozwoju i refleksji” zawiera zestaw ćwiczeń i tekstów do refleksji, które pozwalają zagłębić się w siebie i są bodźcem do zmiany złych nawyków myślowych. Drugi to propozycja spotkania w grupie kobiet, gdzie tematem jest rozmowa o seksualności na podstawie lektury książki. Zarówna sama ta lektura, jak i oba załączniki mogą być pomocą dla kobiet, które chcą poznać swoją seksualność i rozpocząć przygodę ku lepszemu jej przeżywaniu.


Recenzowana książka jest >>TUTAJ<<

opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: psychologia wiara seksualność seks recenzja Bóg pomoc kobiety

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W