Dotyk

Nadużycia sprawiły, że to, co jest naturalnym językiem miłości, zostało napiętnowane i stało się podejrzane

Nadużycia sprawiły, że nastąpiła zmiana w powszechnym sposobie patrzenia na to, co było najdelikatniejszym przejawem miłości, i pieszczota — macierzyńska, pocieszająca, żegnająca umierających — stała się rzeczą samą w sobie podejrzaną i wirtualnie nieprzyzwoitą.

Wywołując w ten sposób, oprócz przemocy i bólu, zgorszenie. Analizujemy w tym numerze pewne momenty tej zmiany w odczuwaniu, tej utraty niewinności w odniesieniu do najdelikatniejszego z przejawów uczucia nie tylko po to, by udzielić głosu słabym, ofiarom, ale także po to, by uleczyć ranę zadaną naszej wrażliwości, sposobowi postrzegania i działania. Z pewnością również mężczyźni mogą to robić, zarówno w Kościele, jak i poza nim. Lecz kobiety mogą to robić lepiej, ponieważ rozumieją tę kwestię dzięki dwojakiemu spojrzeniu — wewnętrznemu i zewnętrznemu. Spojrzeniu tych, które nigdy nie miały głosu i nie były uznawane, i spojrzeniu tych, które zapłaciwszy wysoką cenę za zdobycie głosu, potrafią patrzeć, widzieć i rozumieć spojrzenie osób, które go nie mają.

Dlatego w numerze 2/2019 Kobiety-Kościół-Świat, który zajmuje się tematem dotyku, odczytujemy na nowo liczne epizody ewangeliczne związane z dotykiem i pogłębiamy z psychoanalitycznego punktu widzenia rolę dotyku w naszym doświadczeniu, a także rozważamy temat nadużyć, a więc perwersyjnego użycia dotyku. Przypominając, że Papież Franciszek, mówiąc niedawno o spotkaniu poświęconym nadużyciom, «podziękował dziennikarzom, którzy z uczciwością i w sposób obiektywny opisywali księży napastników i udzielili głosu ofiarom». Jako redakcja gazety, która zajmuje się kobietami, a w szczególności ich relacji z Kościołem i ze światem, nie możemy nie docenić głosu Papieża opowiadającego się po stronie ofiar i nie stosować się, na ile możemy, do jego zaleceń.

Ten numer, poświęcony dotykowi, jest trzecim z serii o pięciu zmysłach i o różnych sposobach, w jakie są one postrzegane w różnych religiach. W związku z tym pogłębiłyśmy doświadczenie dotyku w islamie, analizując serią kultów związanych ze śladami stopy Mahometa odciśniętymi w kamieniu.

Cały numer Kobiety-Kościół-Świat można pobrać (w jęz. włoskim) pod tym adresem: http://www.osservatoreromano.va/vaticanresources/pdf_supplement/donne_febbraio_2019_4.pdf

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama