Jak uwolnić się od lęku

Napisana przystępnym językiem znakomita lektura nie tylko dla miłośników psychologii i życia duchowego

Jak uwolnić się od lęku

Wunibald Müller

JAK UWOLNIĆ SIĘ OD LĘKU

tłumacz: Urszula Poprawska

ISBN: 978-83-7767-135-1
wyd.: WAM 2012

Wybrany fragment
Wstęp
I. Znaczenie lęku
   Lęk jest wszędzie

Wstęp

Odczuwanie l ęku jest częścią naszej ludzkiej natury. Od początku do końca trwania ludzkiego życia lęk odgrywa w nim wielką rolę. Chroni on przed zagrożeniami, ostrzegając nas w niebezpiecznych sytuacjach. Sam może jednak stać się niebezpieczny, gdy jest wyolbrzymiony, nieproporcjonalny w stosunku do przyczyn i jeśli nie potrafimy go zintegrować z naszą psychiką. Jeżeli jednak przyjmiemy go jako wyzwanie, może nadać życiu emocjonalnemu twórczą dynamikę i przyczynić się do naszego rozwoju. Może również paraliżować i sprawić, że będziemy uciekać przed życiem. Zdarza się to wówczas, gdy rozrasta się w nas na tyle, że uniemożliwia nam normalne odnajdywanie się w świecie.

W tej publikacji chcia łbym przyjrzeć się różnym aspektom lęku. Pokażę zarówno jego konstruktywne, jak i negatywne strony. Przedstawię problem lęku z perspektywy psychoterapeutycznej i duchowej.

Do świadczyć lęku tak, by doświadczenie to okazało się pozytywne, to z jednej strony nie usiłować za wszelką cenę przedwcześnie się go pozbyć, lecz próbować pytać, czego sygnałem może on być. Z drugiej strony, doświadczać lęku, to znaleźć sposoby, które pozwolą nam w odpowiedni sposób włączyć go we własne życie albo też go przezwyciężyć.

Mówi ąc o przezwyciężaniu lęku, mam na myśli te sytuacje, w których lęk bardziej lub mniej intensywnie dochodzi do głosu w naszym codziennym życiu. Namawiałbym do korzystania z osiągnięć psychoterapii i doświadczenia wiary jako środków pomocnych w rozwiązywaniu tych problemów. Przedstawię zatem pokrótce różne możliwości fachowej pomocy psychoterapeutycznej i medycznej w tym względzie. Książeczka ta jednak nie może i nie powinna zastąpić szukania pomocy u specjalistów, zwłaszcza w przypadkach ciężkich zaburzeń związanych z lękiem.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama